Mieszkańcy Miąsowej mają szansę na honorowe oddanie krwi

Osoby zamieszkujące miejscowość Miąsowa, w powiecie jędrzejowskim, będą miały okazję do uczestnictwa w honorowym oddawaniu krwi. W wyznaczony dzień – sobotę, 24 lutego, odbędzie się specjalna akcja krwiodawstwa. Miejscem zbiórki jest Zespół Placówek Oświatowych, gdzie z rana, dokładnie o godzinie 9.00, rozpocznie się udzielanie pomocy i wszystko potrwa do godziny 12.30.

Krew jest potrzebna ze względu na duże zapotrzebowanie na grupy krwi – z wyjątkiem dwóch: AB Rh dodatniej oraz B Rh dodatniej. Warto tu podkreślić, że to zapotrzebowanie jest ciągłe i stale aktualne.

Kto może zostać krwiodawcą? Zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, która przez ostatnie pół roku nie przechodziła żadnych operacji. Przed przystąpieniem do oddawania krwi, należy spożyć lekkostrawne śniadanie. Ile razy można oddać krew? U mężczyzn maksymalna liczba donacji w ciągu roku wynosi sześć. U kobiet natomiast, dozwolone jest cztery oddania krwi w ciągu roku. Ważne jest też, aby pamiętać o konieczności zachowania co najmniej ośmiotygodniowej przerwy między kolejnymi donacjami.