Apel o oddanie krwi przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach

Należące do Kielc Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wyraziło zdecydowany apel do społeczeństwa o bezzwłoczne oddawanie krwi. Obecnie istnieje deficyt we wszystkich grupach krwi o Rh ujemnym oraz 0 Rh dodatnim.

Krew można przekazać w dni robocze, przychodząc bezpośrednio do głównej siedziby centrum, która znajduje się na ulicy Jagiellońskiej numer 66 w Kielcach. Ponadto, w najbliższy poniedziałek (18 marca) do godziny 13:00, można oddać krew w VI Liceum Ogólnokształcącym, mieszczącym się przy ulicy Gagarina.

Następnie, w wtorek (19 marca) przewidziana jest akcja honorowego oddawania krwi. Ma ona odbyć się w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego przy ulicy Paderewskiego. Akcja planowana jest na godziny od 8:00 do 13:00.

W środę (20 marca), między godziną 9:00 a 13:00, możliwe będzie oddanie krwi w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, znajdującym się przy al. IX Wieków Kielc.

Z kolei w czwartek (21 marca) Centrum planuje kolejną akcję oddawania krwi. Tym razem odbędzie się ona w Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie”, znajdującym się przy ulicy Ruszczańskiej w Połańcu. Następnie, w piątek (22 marca), akcja będzie kontynuowana w Zespole Szkół Zawodowych usytuowanym przy ulicy Spółdzielczej w Pińczowie. Zarówno w Połańcu, jak i w Pińczowie, akcja rozpoczęta zostanie o godzinie 9:00 i potrwa do godziny 12:00.

Prawo do bycia dawcą krwi przysługuje każdej osobie dorosłej, zdrowej, nie cierpiącej na dolegliwości przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Krwi można oddać maksymalnie sześć razy w roku od mężczyzn oraz cztery razy rocznie od kobiet. Ważnym jest jednak, aby przerwa między kolejnymi donacjami nie była krótsza niż osiem tygodni.