Proces nabór do żłobków w Kielcach jest w pełnym toku

Właśnie zakończył się pierwszy etap przyjmowania zgłoszeń do żłobków miejskich w Kielcach. Teraz, kolejka przesunęła się do rodziców, których dzieci jeszcze nie mieli okazji skorzystać z tych placówek.

Piotr Łojek, kierujący Wydziałem Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Kielce, wyjaśnia, że pierwszeństwo w procesie rekrutacji miały rodziny, które już korzystają z usług miejskich żłobków. Ten proces zgłoszeniowy odbywał się w formie elektronicznej. W dniach od 4 do 8 marca rodzice dzieci obecnie uczęszczających do żłobka musieli potwierdzić swoją chęć dalszego korzystania z tych usług.

Kiedy zostanie ustalone, ile dzieci pozostaje w żłobkach, a ile z nich przechodzi do przedszkoli, otworzy się możliwość zapisania dla tych rodziców, którzy jeszcze nie mieli dzieci w tych instytucjach. Piotr Łojek zapewnia, że będą mogli to zrobić od 18 do 22 marca, ale tylko do godziny 11 rano.

Znaczące jest też to, co nastąpi 5 kwietnia – tego dnia zostaną opublikowane listy dzieci, które zostały zaakceptowane do żłobków, a także te, które znajdują się na liście oczekujących. W dniach od 8 do 10 kwietnia rodzice dzieci zaakceptowanych muszą dostarczyć dokumenty w formie papierowej do odpowiedniego żłobka – dodaje dyrektor. Warto dodać, że ten dokument to pisemne potwierdzenie woli, które można pobrać z systemu elektronicznego naboru.

Kielce oferują łącznie 733 miejsca w żłobkach miejskich. Koszty dla rodziców to 400 złotych za dziecko plus wyżywienie. Jednak Piotr Łojek podkreśla, że w rzeczywistości rodzice płacą tylko za wyżywienie, ponieważ te 400 złotych jest pokrywane z funduszy rządowych w ramach programu Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.