66. Harcerski Rajd Świętokrzyski: Rzecz o 800 uczestnikach, 7 trasach i hołdzie dla Stefana Żeromskiego

Równo 800 osób miało przyjemność brania udziału w 66. Harcerskim Rajdzie Świętokrzyskim. Tegoroczne wydarzenie było poświęcone 160-tej rocznicy urodzin cenionego polskiego autora, Stefana Żeromskiego.

Podczas weekendowego rajdu (1-2 czerwca), harcerze mieli okazję odwiedzić Ciekoty – miejscowość, która była domem młodości Żeromskiego. Podharcmistrz Konrad Ćwik, który pełnił funkcję komendanta 66. Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego, nie krył zadowolenia z przebiegu wydarzenia.

Narrując o szczegółach rajdu, komendant Ćwik powiedział, że trasy były różnorodne zarówno pod względem trudności jak i grup wiekowych uczestników. Zorganizowano 7 tras dla ponad 800 uczestników. Wśród nich znalazła się trasa dla najmłodszych zuchów jak i seniorów. Resztę tras pokonywali harcerze w wieku od 11 do 30 lat. Mimo kapryśnej pogody, wszyscy uczestnicy dotrwali do mety. Wiele drużyn przybyło z różnych stron Polski, takich jak Poznań czy Szczecin.

Uczestnicząc w rajdzie od 30 maja, harcerze, harcerki i seniorzy przeszli przez setki kilometrów pięknych świętokrzyskich szlaków. Nie dały im za wygraną ani upały, ani nagłe burze – tak twierdzą Ania i Maja z 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej im. „Jędrusiów” Starachowice.

Czasem trudne warunki pogodowe stanowiły wyzwanie, ale niewątpliwie sprawiły, że przeżycie było jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Wędrowanie przez Góry Świętokrzyskie nie jest łatwe ze względu na kręte i strome szlaki, ale to tylko dodawało charyzmy wydarzeniu. Mimo że droga była ciężka i pełna niespodzianek, jak deszcz, wszyscy uczestnicy dotarli do celu.

Finał tego fascynującego wydarzenia miał miejsce na skwerze im. hm. Ludmiły i Stefana Mazurkiewiczów w Starachowicach, gdzie odbył się uroczysty apel pożegnalny.