Kielce rozglądają się za autobusami elektrycznymi: Flota pojazdów publicznych ma się powiększyć

W Kielcach przewoźnik BP Tour Regio bada możliwość wprowadzenia autobusu elektrycznego do swojej floty. Lokalne władze również przejawiają zainteresowanie rozbudową taboru o pojazdy na prąd, ale oczekują na pomoc finansową.

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, Barbara Damian, zdradza, że model Yuotong U12 był testowany na dwóch bezpłatnych liniach 0W i 0Z od 5 do 17 czerwca. Autobus jest dostosowany do kieleckich standardów, ma żółtą i czerwoną szatę graficzną oraz elektroniczne tablice pokładowe, które informują pasażerów o przystankach i trasie. Niestety, brakuje mu systemu lokalizacji w czasie rzeczywistym dla pasażerów oraz biletomatu kompatybilnego z Kielecką Kartą Miejską, stąd decyzja o wykorzystaniu go na bezpłatnych trasach.

Wcześniej, pod koniec kwietnia, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Kielcach testowało elektryczny autobus MAN na linii numer 35.

Pani Damian informuje także, że pod koniec 2023 r. Kielce wystąpiły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wsparcie na zakup 24 autobusów elektrycznych oraz 12 ładowarek, które miałyby stanąć na terenie kieleckiego dworca autobusowego.

– Jest w planach odnowa naszego taboru i zasilenie go flotą elektryczną, ale to zależy od uzyskania dofinansowania. Marka nowych pojazdów zostanie wybrana poprzez przetarg nieograniczony. Czekamy na decyzję NFOŚ, który ogłosił nabór wniosków w ubiegłym roku – mówi dyrektor.

Władze miasta zamierzają również starać się o dotację na zakup 20 autobusów od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Barbara Damian jest optymistycznie nastawiona i liczy na to, że w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy na kieleckich drogach zobaczymy autobusy napędzane prądem.