Dofinansowania do paneli fotowoltaicznych – sprawdź, ile możesz zyskać!

Dofinansowanie na fotowoltaikę to wsparcie, dzięki któremu możesz znacznie obniżyć koszty inwestycji. Sprawdź, jakie są dostępne programy i jakie wsparcie możesz zyskać, inwestując w instalację fotowoltaiczną!

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze został stworzony z myślą o poprawie jakości powietrza oraz zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. Jest skierowany do osób fizycznych, a dokładniej – do właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych.

Fotowoltaika jest jedną z wielu inwestycji, na które można uzyskać dofinansowanie. Inne koszty to m.in. wymiana stolarki okiennej i drzwiowej czy wymiana instalacji CO i CWU.

Program ten pozwala uzyskać dofinansowanie do 50% kosztów, jednak nie więcej niż 31 000 zł. Dokładna kwota zależy m.in. od osiąganych przychodów. Czyste Powietrze to program ograniczony czasowo, bowiem według ustaleń ma trwać do 2029 roku.

Program Mój Prąd

Kolejnym dostępnym programem dofinansowania jest Mój Prąd. Prowadzi go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki od 2019 roku. Jeszcze do niedawna program pozwalał uzyskać dofinansowanie wyłącznie na instalację PV, magazyn energii lub system zarządzania energią. Obecnie obejmuje on również m.in. pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

O dotację z programu Mój Prąd mogą wnioskować m.in.:

 • osoby rozliczające się za pomocą systemu opustów, które przeszły na net-billing,
 • osoby rozliczające się w net-billingu,
 • osoby, które dokupiły urządzenie zwiększające autokonsumpcję (nawet jeśli skorzystały wcześniej z programu Mój Prąd).

Co istotne, fotowoltaika Kielce musiała być zakupiona nie wcześniej niż przed 01.02.2020 r.

Na mikroinstalację można uzyskać od 3000 do 7000 zł, z kolei na magazyn energii – nawet do 16000 zł. Program Mój Prąd obejmuje lata 2019-2025, jednak nie można wykluczyć, że czas ten zostanie wydłużony.

Program Stop Smog

Program Stop Smog jest kierowany głównie do właścicieli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Został stworzony z myślą o ograniczeniu emisji zanieczyszczeń oraz poprawie efektywności energetycznej budynków. Zakres programu obejmuje:

 • termomodernizację,
 • podłączenie do sieci gazowej lub ciepłowniczej,
 • wymianę lub likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne,
 • zapewnienie budynkom dostępu do energii z instalacji OZE,
 • zmniejszenie zapotrzebowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych na energię dostarczaną na potrzeby ich ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej.

Dofinansowanie na fotowoltaikę z tego programu różni się w zależności od lokalizacji. Dla gmin do 100 tys. mieszkańców Stop Smog oferuje do 70% współfinansowania. W przypadku gmin powyżej 100 tys. mieszkańców dofinansowanie jest niższe.

Program Agroenergia

Program Agroenergia to dofinansowanie stworzone z myślą o rolnikach. Jest skierowane nie tylko do osób inwestujących w fotowoltaikę, bowiem dotyczy także pomp ciepła, magazynu energii, instalacji wiatrowej czy małych instalacji wodnych.

W zależności od mocy instalacji rolnicy mogą liczyć na wsparcie w wysokości:

 • do 15 000 zł i do 20% kosztów przy 10-30 kW,
 • do 25 000 zł i do 13% kosztów przy 30-50 kW.

Moc ta może dotyczyć nie tylko instalacji fotowoltaicznej, ale również wiatrowej czy pompy ciepła.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna nie jest dofinansowaniem, jednak podobnie jak i wyżej wspomniane programy, pozwala zaoszczędzić pieniądze przy okazji inwestycji w fotowoltaikę. Umożliwia odliczenie od dochodów wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć niskoemisyjnych. Osoby, które mogą skorzystać z tej ulgi, to podatnicy podatku PIT opłacanego:

 • według 19% stawki podatku liniowego,
 • według skali podatkowej – 17% lub 32%,
 • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga ta pozwala odliczyć 100% wydatków poniesionych w trakcie realizacji projektu, jednak górny limit nie może przekraczać 53 000 zł.

Poza atrakcyjnymi dofinansowaniami dostępne są również pożyczki na przystępnych warunkach. Takie wsparcie obejmuje m.in. program Energia Plus dla firm czy Energia dla wsi.