Unowocześnienie trasy kolejowej między Kielcami a Krakowem za 287 mln zł

Segment linii kolejowej łączący Kielce i Kraków zostanie poddany gruntownej modernizacji, na którą przeznaczono budżet wynoszący prawie 287 mln złotych. Celem tej inwestycji jest przyspieszenie podróży pociągiem na tej trasie. Dodatkowo, w ramach przebudowy, ulepszeniom zostaną poddane stacja kolejowa w Kozłowie oraz przystanek w Klimontowie.

Potwierdza to Dorota Szalacha, członkini zespołu prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zaznaczając, że kontrakt z firmą odpowiedzialną za modernizację linii został już finalizowany. W projekcie przewidziano, że prace potrwają w sumie 36 miesięcy i ich rozpoczęcie planowane jest za pół roku.

Inwestycja będzie obejmować kompleksową modernizację 11-kilometrowego odcinka linii kolejowej nr 8. W jej skład wejdzie renowacja stacji w Kozłowie oraz przystanku w Klimontowie. W ramach zaplanowanych zmian, na stacji w Kozłowie obecna kładka dla pieszych nad torami zostanie zastąpiona nowym przejściem podziemnym, wyposażonym w windy. W obu lokalizacjach pasażerowie będą mieli możliwość korzystania z nowych, w pełni dostosowanych do potrzeb osób o ograniczonej mobilności peronów.

Planowane jest również wymienienie torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterujących ruchem na tym odcinku. Szalacha podkreśla, że dzięki inwestycji poprawi się nie tylko komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo podróżujących na tej trasie.