Nadchodzące zmiany w transporcie miejskim Kielc: dofinansowanie na autobusy elektryczne i nowa baza autobusowa

Wydaje się, że Kielce będą mogły skorzystać z planowanego dofinansowania na ekologiczne autobusy. W najbliższych latach miasto może bowiem stać się posiadaczem 24 nowych pojazdów elektrycznych, kompletnych z ładowarkami. Dodatkowo, liczba tych pojazdów ma wzrosnąć do łącznie 49, które mają zasilić flotę transportu miejskiego już w latach 2025-2026.

Zainteresowanie Kielc naborem funduszy zaproponowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest widoczne od kwietnia poprzedniego roku. Wnioski te miały być oceniane według kolejności zgłoszeń, a wniosek Kielc znalazł się na wysokim, 21 miejscu spośród ponad 80. Jak jednak poinformowała Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, ostatecznie wszystkie wnioski będą finansowane, co potwierdziła informacja od ministerstwa o planowanym podpisaniu umów na koniec września.

Już w 2023 roku miasto miało otrzymać informację, że istnieje możliwość uzyskania pełnego dofinansowania na 24 elektryczne autobusy oraz 50% dofinansowania na ładowarki. Dodatkowo, ze względu na korzystne warunki i możliwość odzyskania podatku VAT, wkład miasta miałby wynieść jedynie 1 mln 400 tys. zł. Zgodnie z planami, miejsce postoju dla nowych pojazdów ma być parking przy Dworcu Autobusowym.

Barbara Damian zdradziła również plany pozyskania kolejnych autobusów dzięki wsparciu z programu Polska Wschodnia. Wnioski w tej sprawie mają zostać złożone w czwartym kwartale. Głównym celem jest zakup 20 pojazdów oraz budowa nowej bazy autobusowej, aby zapewnić pełną infrastrukturę dla przyszłych przewoźników działających w Kielcach.

Poszukiwania lokalizacji na nową bazę autobusową były realizowane poprzez stronę Zarządu Transportu Miejskiego. Oczekiwano, że powinna ona mieścić się na obszarze około 20 tysięcy metrów kwadratowych, a także znajdować w granicach administracyjnych miasta. Pod koniec tygodnia wpłynęły cztery atrakcyjne oferty, które zostaną teraz dokładnie ocenione pod kątem spełniania wszystkich wymagań.

Zgodnie z prognozami, dofinansowanie z programu Polska Wschodnia powinno pokryć 85% kosztów realizacji tych planów. Dodatkowo, Zarząd Transportu Miejskiego planuje w wrześniu złożyć wniosek na kolejne 5 autobusów elektrycznych przeznaczonych do obsługi centrum miasta. Pani dyrektor wyraziła nadzieję, że wszystkie 49 pojazdów będzie mogło ruszyć na ulice Kielc już w latach 2025 – 2026.