Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach: nowa era, troska o najmłodszych i dostępność dla różnych grup społecznych

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach postanowił zrewolucjonizować swoje podejście do publiczności. Instytucja ta planuje rozszerzyć swoją ofertę do różnych grup społecznych, takich jak osoby niedosłyszące, niedowidzące czy neuroróżnorodne. Narzędziem do tego mają być spektakle dostosowane do ich specyficznych potrzeb, a także tłumaczenia na język angielski i ukraiński. W ten sposób teatr chce podkreślić, że kultura jest dostępna dla każdego. Dodatkowo, teatr wprowadza nową usługę – Nianię dla najmłodszych, co ma umożliwić rodzicom spokojne korzystanie z oferty teatru.

Teatr pragnie stać się miejscem przyjaznym dla wszystkich. Przebiegające spektakle będą skierowane do osób z różnymi potrzebami, a tłumaczenia na języki obce mają umożliwić korzystanie z oferty teatru również osobom nieposługującym się językiem polskim. Paulina Drozdowska, rzeczniczka prasowa Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, podkreśliła, że celem teatru jest pokazanie, że kultura jest dostępna dla każdego. W nowej siedzibie planowane jest wprowadzenie usługi Niani dla najmłodszych, która pozwoli rodzicom na bezstresowe korzystanie z oferty teatru.

Oprócz tego, modernizacja i rozbudowa siedziby teatru otworzyła wiele nowych możliwości dla zwiedzających. Paulina Drozdowska wyraziła nadzieję, że będzie miała okazję przeprowadzać zwiedzających po różnych ścieżkach, które pozwolą im odkryć miejsca na co dzień niedostępne. Przestrzeń teatru znacznie się powiększyła, co stwarza nowe możliwości dla zwiedzających.

Pierwsze wydarzenia w nowej siedzibie są już zaplanowane na najbliższe miesiące. 23 sierpnia odbędzie się koncert plenerowy islandzkiej artystki Sóley na dziedzińcu teatru. Pierwsze spotkanie z publicznością na Dużej Scenie odbędzie się natomiast 28 września – zapowiedziała Drozdowska.

Dzięki tym zmianom Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach staje się miejscem jeszcze bardziej otwartym i dostępnym. Łączy on tradycję z nowoczesnością, pokazując, że kultura jest dla każdego.

Sóley, która wystąpi w teatrze, zdobyła szerokie grono fanów swoją solową karierą muzyczną, którą rozpoczęła w 2010 roku. Jej baśniowe utwory alt-popowe zadebiutowały na albumie „We Sink” z 2011 roku. Artystka wydała również EP-kę „Krómantík” w 2014 roku, zawierającą utwory fortepianowe skomponowane początkowo dla różnych produkcji teatralnych i filmowych. W 2015 roku Sóley powróciła do ciemniejszych motywów na swoim drugim albumie „Ask The Deep”. Po jego wydaniu koncertowała na całym świecie i występowała jako support Johna Granta podczas jego występów w Wielkiej Brytanii na początku 2016 roku. Swój trzeci album „Endless Summer” wydała latem 2017 roku, skupiając się na bardziej organicznych aranżacjach akustycznych. W 2021 roku artystka wydała uznany przez krytyków album „Mother Melancholia” i zrealizowała rozległą trasę koncertową.