Kielce to miasto, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Odnajdą się tu miłośnicy historii, natury, a nawet dobrej zabawy. Jakie ciekawe atrakcje turystyczne Kielc możemy zobaczyć?
Wzgórze zamkowe
To wzgórze znajduje się w samym centrum Kielc. Na jego szczycie znajduje się różnorodne zabudowania będące perłą kieleckiej architektury:
- Barokowa katedra
- Pałac Biskupów Krakowskich razem z Muzeum Narodowym
- Dom Środowisk Twórczych i Galeria Sztuki sakralnej (obiekt świecki, pierwszy tego typu obiekt w Polsce)
Wszystkie obiekty razem tworzą ośrodek kulturalny. Możemy tutaj obejrzeć galerie i wystawy, a także wziąć udział w często organizowanych konferencjach.
Świętokrzyski Park Narodowy
Teren parku to 8 leśnictw, fragment Pasma Łysogórskiego – razem z Łysą Górą, część Pasma Klonowskiego, część Pasma Pokrzywiańskiego, oraz części dwóch dolin –Wilkowskiej i Dębniańskiej. Jest to więc miejsce dobre do górskich wędrówek. Oprócz pięknych krajobrazów możemy tu też zobaczyć wiele chronionych roślin i zwierząt, np. jaszczurkę zwinkę i nornicę rudą.
Kościół św. Wojciecha
To najstarsza kielecka świątynia. Prezbiterium pochodzi z XVIII w. ale pozostała część kościoła jest młodsza – pochodzi z lat 80 XIX wieku. Na terenie zespołu świątynnego znajduje się także kapliczka z pierwszej połowy XVIII wieku. Archeolodzy odnaleźli tu także szczątki chaty pochodzące z przełomu X i XI wieku.
Muzeum historii Kielc
Muzeum historii Kielc ma tak samo burzliwe losy, jak miasto, o którym opowiada. Obecnie placówka znajduje się w zabytkowej kamienicy z połowy XIXw. Muzeum w kompleksowy sposób opowiada o dziejach miasta. Zarówno o tych najdawniejszych – kiedy Kielce były osadą – do najnowszych, np. z II Wojny Światowej. Możemy tu zobaczyć wiele historycznych eksponatów wiążących się z poszczególnymi epokami.
Aleja Sław
Na Skwerze Szarych Szeregów możemy zobaczyć szereg pomników, czyli Aleję Sław. Spotkamy popiersia m.in.:
- Malarki Tamary Łempickiej
- Muzyka Johna Lennona
- Pisarza Michaiła Bułhakowa
- Grafika Andy’ego Warhola
- Poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
Rzeźb jest w sumie 40 i można je podziwiać na całej długości skweru.
Ogród botaniczny
Ogród znajduje się na zboczu góry Karczówka. Jest on podzielony na dwie nierówne części przez Drogę Krzyżową z murowanymi stacjami. Ogród podzielono także na 8 tematycznych działów:
- Dział roślin ozdobnych
- Dział roślin użytkowych
- Dział flory rodzinnej
- Dział systematyki roślin
- Dział roślin chronionych i zagrożonych
- Dział flory wodnej i bagiennej
- Ogrody pokazowe
- Dział geografii roślin
Dzięki temu zwiedzanie ogrodu jest bardzo urozmaicone.
Muzeum Zabawek i Zabawy
To muzeum przynieście radość zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Wystawy dostosowane bowiem do różnych grup wiekowych. Znajdziemy tu zabawki zarówno z XIX wieku, jak i końcówki lat 80 XX wieku. Muzeum prowadzi także zajęcia edukacyjne dla dzieci.