Pogrom Kielecki — 75 rocznica masowego zabójstwa

Czwartego lipca 2021 roku minęło 75 lat od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Kielcach. W wyniku serii napaści na społeczność żydowską w mieście śmierć poniosło 37 osób. Co było powodem tak okrutnej rzezi przeprowadzonej przez Polaków na Żydach pochodzenia polskiego? Powodem była plotka…

Jak niewiele trzeba, by zapomnieć o człowieczeństwie

Możemy w nieskończoność się zastanawiać, jak to możliwe, że Polacy, którzy tak okrutnie cierpieli podczas wojny, bez żadnego zastanowienia postanowili zgotować taki sam los niewinnym ludziom?

Do dramatu doszło, ponieważ mały chłopiec chciał uniknąć kary za kłamstwo, a przynajmniej tak ustalono. Ośmioletni chłopiec — Henryk Błaszczyk, zniknął z domu na 3 dni i rodzina martwiła się jego zaginięciem. Okazało się, że mały Henryk chciał spędzić trochę czasu na wsi, gdzie się wychowywał. Zapewne wystraszył się srogiej kary za taką samowolę, dlatego skłamał, że został porwany przez Żydów. Po trzech dniach w piwnicy udało mu się uciec.

Następnie chłopiec wraz z ojcem udali się na komisariat milicji, by przedstawić znakomicie skonstruowaną historię, jakoby kieleccy Żydzi mieli w piwnicy przetrzymywać kilkoro dzieci, by dokonać na nich rytualnego mordu. Oczywiście była to bzdura. Co wspólnego ma religia Żydów z rytualnymi mordami dzieci? Tyle, co wiara katolicka, protestancka i tyle samo, co ateizm — nic.

Słowa Błaszczyków wystarczyły, by  zabić w ludziach zdolność myślenia. Zarówno milicja, jak i oddział wojska, a także zwykli obywatele, w ciągu doby dokonali mordu na 37 niewinnych osobach. Zabito również 3 Polaków, którzy starali się obronić społeczność żydowską. Wobec tego, czy powodem mordu faktycznie była nienawiść rasowa, czy może coś innego?

Polityka antyżydowska za czasów PRL

Wśród teorii wyjaśniających prawdziwą przyczynę pogromu jest ta kierująca uwagę na politykę. Mord nie był dziełem wszystkich mieszkańców Kielc, a jednostek. Do tego milicja robiła wszystko, by podjudzić społeczność i by zatrzeć wszelkie ślady, aby morderców nie można było pociągnąć do odpowiedzialności. Według niektórych Rosjanie chcieli tym wydarzeniem odwrócić uwagę od sfałszowanego referendum i od zbrodni w Katyniu. Wydarzenie, jakie miało miejsce w Kielcach, spowodowało, że od tamtej pory Polaków nazywa się antysemitami. Żydzi masowo opuścili kraj, a było ich niewielu. W końcu niemal wszystkich zabito podczas wojny.

Władze rosyjskie prowadziły politykę antysemicką w Polsce przez cały czas trwania PRL. Historia antysemityzmu w tym okresie jest długa i smutna. Sam Pogrom Kielecki nie był upamiętniany przez ponad 40 lat! Zmiany zaszły, dopiero kiedy Polska uwalniała się spod buta socjalizmu.

Dodaj komentarz