opaski-odblaskowe

Policyjna choinka z darmowymi odblaskami do wzięcia

Na Komendzie Powiatowej Policji w Busku-Zdroju pojawiła się pięknie, choć nietypowo przystrojona choinka. Świąteczne drzewko nie zostało udekorowane tradycyjnymi ozdobami, tylko kolorowymi odblaskami, które odwiedzający komendę osoby mogą zabrać ze sobą. Opaski odblaskowe są wyraźnie widoczne po zmroku, dzięki czemu niejednokrotnie mogą uratować ludzkie życie.

Jak podał rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju, Tomasz Piwowarski, osoby, które przyjdą na poczekalnię, mogą sobie zabrać z choinki odblask, aby po zmroku zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drogach. I należy pamiętać, że odblaski powinny być zakładane na prawą rękę i kostkę prawej nogi. Opaski odblaskowe dostępne dla mieszkańców Buska-Zdroju będą czekać na chętnych przez cały okres świąteczny.

Odblaski ratujące życie pieszym

Opaski odblaskowe powinny być używane zarówno na terenie zabudowanym, jak i poza miastem, aby kierowcy mogli łatwiej dojrzeć poruszających się pieszych. Pod osłoną nocy taka opaska odblaskowa może być widoczna z odległości nawet 100-150 m. Tym sposobem kierowca ma czas, żeby zareagować i w porę zahamować pojazd.

Natomiast osoby nieużywające odblasków, a do tego ubrane w ciemny strój, widoczne są na drogach dopiero z odległości 20 m. Jest to definitywnie zbyt mały dystans, aby odpowiednio zareagować i nie doprowadzić do tragedii.

St. sierż. Magdalena Bogacz z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Busku-Zdroju przypomina też, że podczas poruszania się drogami, gdzie nie ma chodnika, należy iść wzdłuż lewego pobocza, aby można było w porę dojrzeć nadjeżdżające samochody.

Policja wypisuje mandaty za brak odblasków

Starcie pojazdu z pieszym najczęściej kończy się dla takiej osoby tragicznie. W związku z tym policja nie stroni od mandatów, które wypisuje osobom przebywającym bez odblasków poza terenem zabudowanym. Dlatego w ubiegłym sezonie funkcjonariusze z Buska-Zdroju wypisywali 5-7 takich mandatów każdego tygodnia, nakładając kary w wysokości od 20 do 100 złotych.

Opaski odblaskowe to wydatek zaledwie 10 złotych, który może nie tylko uchronić nas od trwałego kalectwa, ale także uratować nasze życie. Należy kupować jedynie odblaski ze znakiem CE. Jest to dowód na to, że opaski te nie są zwykłą dekoracją i spełniają określone wymogi techniczne. Nosząc taką opaskę na ręce lub nodze, są znacznie większe szanse, że kierowca dojrzy taką osobę z odległości 150 m.

Dodaj komentarz