teatr

Kielce: Teatr im. Stefana Żeromskiego uwija się z budową i planuje premiery sześciu spektakli

Miniony sezon nie był zbyt pobłażliwy dla teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Jedną z największych przeszkód były obostrzenia pandemiczne, które skutecznie utrudniały wystawianie zaplanowanych spektakli. Jednak w rezultacie udało się doprowadzić do realizacji wszystkich premier. Natomiast w tym sezonie teatr zmaga się z renowacją i rozbudową, a do tego planuje sześć kolejnych przedstawień.

Jak poinformował Michał Kotański, dyrektor teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, pierwsza premiera w rozbudowanym teatrze zaplanowana jest na styczeń 2024 r. Wszystko wskazuje na to, że pierwszą sztuką wystawioną w przyszłym roku będzie polska klasyka, do której zobowiązuje umowa zawarta z Europejskim Obszarem Gospodarczym.

Spektakle „Frankenstein” i „Wolne ciała”

W ramach umowy teatr otrzymał fundusze z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, obejmujące wystawienie trzech premier, począwszy od tej styczniowej. Pierwsze próby do dwóch z sześciu premier rozpoczną się już w sierpniu br. Jedną z nich będzie przedstawienie „Frankenstein”, natomiast drugą taneczny spektakl pt. „Wolne ciała”.

W przypadku „Frankensteina” jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądało całe przedstawienie. Jak dodaje dyrektor, sztuka będzie opierać się oczywiście na historii Frankensteina. Jednak wszystko zależy tutaj od wizji reżysera Jędrzeja Piaskowskiego – jednego z najbardziej utalentowanych twórców teatru polskiego młodego pokolenia. Natomiast scenopis powstaje spod ręki Huberta Sulima.

A tutaj możesz sprawdzić informacje o występie cyrku korona w Kielcach.

Spektakle „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” i „Miarka za miarkę”

Spektakl w teatrze im. Stefana Żeromskiego przygotuje również Łukasz Kos, który ma już na swoim koncie słynne dzieło pt. „Funny i Aleksander”, które cieszyło się wielkim uznaniem na festiwalach. Kolejną produkcją, jaka powstanie we współpracy z Łaźnią Nową z Krakowa, będzie spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, oparty na książce Mateusza Pakuły.

I nie można też pominąć spektaklu „Miarka za miarkę” na podstawie dzieła Williama Szekspira, którym zajmie się Dan Jemmett. Ponadto, teatr planuje jeszcze dwa inne spektakle. Jednakże, jak na razie nie wiadomo jeszcze, co to będzie. Jak podaje dyrektor, szczegóły tych dwóch projektów będą znane dopiero w drugiej połowie lipca.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kieleckim teatrze, zapraszamy pod link https://www.kielceinformacje.pl/2021/04/ciekawe-miejsca-w-kielcach-teatr-imienia-stefana-zeromskiego/.