Jak obniżyć koszty ogrzewania gazem?

Przy obliczaniu kosztów ogrzewania gazowego należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak ogrzewana powierzchnia, jakość izolacji domu lub budynku, rodzaj używanego kotła oraz wszelkie nawyki, które mogą wpływać na wydatki na energię. Choć nie możesz oczekiwać, że samemu uda Ci się całkowicie obniżyć rachunki za gaz, istnieją różne inicjatywy, które w dłuższej perspektywie pozwolą Ci uzyskać znaczne oszczędności. Niezależnie od tego, czy chodzi o podjęcie kompleksowych działań wymagających dużych nakładów finansowych, czy też o wprowadzenie mniejszych zmian bez znaczących nakładów – obie opcje mają swoje zalety w dążeniu do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem gazowym!

Oszczędzanie energii cieplnej nie jest już wyłącznie decyzją o charakterze finansowym. Stało się wyborem świadomym ekologicznie, a w niektórych przypadkach (zwłaszcza w przypadku gazu) może mieć nawet wpływ polityczny. Ponadto będziesz mile zaskoczony tym, jak niedrogie może być ogrzewanie gazowe!

Na początek należy zapewnić odpowiednią izolację budynku i maksymalną wydajność systemu centralnego ogrzewania. Te manewry prowadzą do znacznych oszczędności gazu. Ponadto, dzięki rozważnej eksploatacji systemu grzewczego i zachowaniu komfortu cieplnego w zamieszkałych pomieszczeniach, możesz również zmniejszyć wydatki na paliwo.

Termomodernizacja domu – sposób na tańsze ogrzewanie

Termomodernizacja budynku może być trudna i kosztowna, ale w końcu się opłaca. Jak wszyscy wiemy, budynki bez odpowiedniej izolacji i uszczelnionych okien i drzwi powodują nadzwyczajne straty ciepła, przez co zużywają wykładniczo więcej energii cieplnej niż budynki zbudowane według dzisiejszych standardów efektywności. Jednak dzięki temu procesowi uzyskuje się znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania, których nie chcesz przegapić!

Chociaż kompleksowa termomodernizacja może kosztować dziesiątki tysięcy złotych, w dłuższej perspektywie będzie tego warta. Twoje rachunki za gaz powinny zmniejszyć się o co najmniej połowę.

Zastąp tradycyjny kocioł gazowy kotłem kondensacyjnym

Kotły gazowe do centralnego ogrzewania są obecnie łatwo dostępne na rynku, a ich ceny są bardzo zróżnicowane. Dodatkowo różnią się one sposobem spalania paliwa i sprawnością działania. Na przykład tradycyjne kotły gazowe mają zazwyczaj sprawność na poziomie 90%, podczas gdy gazowe kotły kondensacyjne mogą osiągać nawet 110% dzięki temu, że nie tylko spalają paliwo, ale także pozyskują energię ze spalin.

Oznacza to, że zużywają one do 40% mniej gazu, co daje znaczne oszczędności. Choć za nowoczesne urządzenie kondensacyjne trzeba sporo zapłacić (około 8 tysięcy złotych), wydatek ten zwraca się zwykle w ciągu pierwszych dwóch lat jego użytkowania. Kolejne sezony grzewcze przynoszą już tylko zyski. Pamiętaj jednak, że ekonomiczna eksploatacja kotła wiąże się z koniecznością jego konserwacji i okresowych przeglądów. Najlepiej powierzyć te czynności serwisowi rekomendowanemu przez producenta urządzenia.

Kocioł gazowy kondensacyjny Buderus Logamax GB072, Źródło: Hydrotermo.pl

Obniż koszty ogrzewania gazowego, zmniejszając temperaturę

Czy wiesz, że obniżenie temperatury w domu o jeden stopień może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 4-6%? Znalezienie idealnej temperatury w pomieszczeniu jest proste – dąż do osiągnięcia 20-21˚C w salonie i sypialni lub 17˚C w kuchni. Wprowadzenie tej prostej zmiany przyniesie znaczne oszczędności.

Obniżenie temperatury grzejników wieczorem, może być świetnym sposobem na obniżenie rachunków za energię. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić, ponieważ nadmierne chłodzenie może uszkodzić systemy ogrzewania gazowego, a w najlepszym wypadku może być nieopłacalne. Pamiętaj o odizolowaniu tych pomieszczeń, które nie są ogrzewane lub mają minimalną moc cieplną, zamykając wszystkie szczelne drzwi wewnętrzne, aby nie marnować niepotrzebnie cennych zasobów. Więcej o tym jaką temperaturę ustawić na kotle gazowym lub na paliwo stałe przeczytasz na blogu sklepu Hydrotermo.pl.

Nie zasłaniaj grzejników i stosuj ekrany zagrzejnikowe

Blokady na grzejnikach, takie jak meble czy ciężkie zasłony, mogą zmniejszyć ich wydajność nawet o 20%. Aby zapewnić, że urządzenia te pracują z maksymalną wydajnością i uniknąć niepotrzebnych strat energii, ważne jest, aby każdy grzejnik był drożny. Podejmując odpowiednie kroki w celu usunięcia wszelkich potencjalnych blokad z grzejników w Twoim domu lub biurze, pomożesz środowisku i jednocześnie zaoszczędzisz pieniądze w dłuższej perspektywie.

Dlaczego nie zaizolować grzejnika od ściany zewnętrznej, jeśli jej izolacja jest wątpliwa? Ten prosty krok może zmniejszyć straty ciepła i potencjalnie obniżyć koszty energii w Twoim domu nawet o 5%. Zainstalowanie specjalnych osłon na grzejniki we wszystkich pomieszczeniach w domu może pomóc Ci zaoszczędzić jeszcze więcej.

Wietrz mądrze pomieszczenia

Wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne przez cały rok, ale w miesiącach zimowych należy to robić krótko i intensywnie. Oznacza to, że zamiast ledwo co otwierać okna na wiele godzin, korzystniej jest je całkowicie otworzyć na kilka minut. Aby uzyskać maksymalną efektywność tego procesu, upewnij się, że podczas wietrzenia zmniejszasz temperaturę na termostatach grzejników.