Krótkowzroczność – objawy, przyczyny i sposoby dbania o wzrok

Krótkowzroczność, czyli inaczej miopia, określana jest jako epidemia współczesnego świata. Według badań, do 2050 roku będzie dotyczyła aż połowy światowej populacji. Brak odpowiedniego korygowania wzroku sprawia, że wada się pogłębia, dlatego tak ważne jest badanie oczu i noszenie dobrze dobranych okularów lub szkieł kontaktowych. Sprawdź, jakie są objawy i przyczyny krótkowzroczności, oraz jak dbać o oczy, by dobrze widzieć.

Czym jest krótkowzroczność?

Objawem miopii jest słabe widzenie przedmiotów, które znajdują się w większej odległości. Osobom, które mają krótkowzroczność, trudność sprawia rozpoznawanie obrazów będących w dali. Często mrużą oczy lub zamykają jedno z nich, próbując wyostrzyć wzrok. Przybliżając przedmiot, widzą go wyraźniej.

Wada związana jest nieprawidłowościami gałki ocznej – docierające do narządu wzroku promienie nie skupiają się na siatkówce, a tuż przed nią. Wśród objawów miopii, poza przybliżaniem przedmiotów i mrużeniem oczu, wymienia się także dyskomfort w postaci pieczenia, swędzenia i częstego pocierania oczu, problemy z gorszym widzeniem po zmroku, a także bóle głowy. Dolegliwości te ustępują przy korygowaniu wzroku odpowiednimi okularami. Po wizycie u specjalisty można wygodnie zamówić wybraną parę z wielu modnych markowych modeli. Wystarczy odwiedzić internetowy salon wOkularach.pl, by w atrakcyjnej cenie kupić np. stylowe okulary Guess https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-guess.

Przyczyny plagi krótkowzroczności

Krótkowzroczność może mieć podłoże genetyczne. Jeśli w rodzinie występuje miopia, należy być wyczulonym na możliwość odziedziczenia tej wady przez dzieci, by jak najwcześniej wdrożyć korekcję. Warto wspomnieć, że krótkowzroczności czasem towarzyszy astygmatyzm, co jest dość powszechnym zjawiskiem, również powiązanym z genetyką.

Poza krótkowzrocznością dziedziczną istnieje również nabyta, u której podstaw leżą czynniki środowiskowe. Wada ta jest obecnie tak powszechna przez rozwój cyfryzacji, spędzanie wielu godzin przed ekranami telefonów komórkowych, tabletów czy laptopów. Urządzenia te emitują niebieskie światło, które dostarczane w nadmiarze osłabia oczy. Podczas pracy przy komputerze trzeba pamiętać o robieniu przerw i zachowania optymalnej odległości od urządzenia. Zamawiając okulary korekcyjne, można skorzystać z opcji uszlachetnienia powłok soczewek w filtr blue control i antyrefleks, które niwelują odbicia i refleksy oraz zmniejszają intensywność sztucznego oświetlenia.

Jak dbać o wzrok?

Choć wadę wzroku można dziedziczyć, nie bez znaczenia jest codzienna troska o oczy, która może zatrzymać lub spowolnić postępowanie krótkowzroczności. Regularne wizyty u specjalisty pozwalają na dobranie szkieł o odpowiedniej mocy. Dzięki nim oczy się nie męczą, a tym samym poprawia się jakość codziennego funkcjonowania. Okulary to nie tylko użyteczny przedmiot, ale też modny dodatek. W salonie optycznym wOkularach.pl można zamówić stylowe oprawki do okularów damskie, męskie i dziecięce.

W przypadku maluchów bardzo ważna jest szybka diagnoza. Wadę można korygować nie tylko przy pomocy szkieł kontaktowych i okularów, ale też stosując ortokorekcję, czyli zakładanie specjalnych soczewek na czas snu.

Zarówno osoby dorosłe, jak i mali pacjenci poza profilaktycznymi badaniami i używaniem właściwie

dobranych metod korekcji wzroku, powinni na co dzień dbać o swoje oczy. Bardzo ważne jest rozsądne korzystanie z urządzeń, które mają ekrany emitujące niebieskie światło. Należy robić przerwy podczas czytania i pisania, również używając komputera czy telefonu. Trzeba też pamiętać o częstym mruganiu. Warto zadbać o dobre nawilżenie powietrza. Prawidłowe oświetlenie również nie jest bez znaczenia, jak i dobrze zbilansowana dieta, przebywanie na powietrzu i prowadzenie zdrowego, higienicznego trybu życia, w którym nie brakuje aktywności fizycznej.