Unieważniony przetarg na nowy blok operacyjny przy WSZ w Kielcach

Rozpoczęcie budowy nowego bloku operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach jest od dawna omawianym tematem. Jednak, mimo wielu lat dyskusji, projekt nie został jeszcze zrealizowany z powodu braku środków. Szansa na realizację tego celu pojawiła się, gdy szpital otrzymał 65 mln zł dofinansowania od Polskiego Ładu.

Jednak jak poinformował Przemysław Chruściel, rzecznik świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego, pomimo uzyskania tych funduszy, nie udało się zawrzeć umowy na budowę nowego bloku operacyjnego. Przetarg na projekt został unieważniony, ponieważ najtańsza oferta była o 93 mln zł wyższa niż zaplanowany budżet.

W ramach przetargu wpłynęły dwie propozycje cenowe: jedna wynosiła 169 mln zł, druga – 182 mln zł. Niestety, dostępne środki na tę inwestycję to tylko 76 mln zł, z czego 65 mln zł pochodziło z dofinansowania programu Polski Ład.

Planowana inwestycja zakładała utworzenie dziewięciu sal operacyjnych oraz zestawu specjalistycznych pomieszczeń, takich jak pracownie RTG, USG, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. W projekcie przewidziano również miejsce dla sal pacjentów i gabinetów zabiegowych. Chirurdzy z kieleckiego szpitala apelowali o realizację tej inwestycji, podkreślając, że nowy budynek przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pacjentów i warunków pracy personelu. Obecnie sale operacyjne są rozproszone po różnych częściach szpitala.