Rozkwit polskiej armii: Młodzi ochotnicy składają przysięgę wojskową

W poprzedni weekend, dokładnie w sobotę, na terenie koszar położonych w kieleckiej Bukówce odbyło się oficjalne zakończenie podstawowego szkolenia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Wydarzenie to symbolizowało składanie przysięgi wojskowej przez ponad setkę pełnych zapału ochotników. Zmotywowani, młodzi ludzie, pełni ambicji i pragnienia sukcesu, utożsamiali się w tym dniu z symbolami naszego kraju – polskim hymnem oraz flagą w barwach biało-czerwonych. Dla nich to był krok na drodze do triumfu w Wojsku Polskim.

Wśród ochotników była szer. Gabriela Pałgan – elewka, która już od dłuższego czasu rozważała służbę w wojsku. W końcu postanowiła podjąć decyzję i dzisiaj, jak sama przyznała, było to jedno z najważniejszych wydarzeń w jej życiu – przysięga wojskowa. Zanim jednak stanęła na placu apelowym, który znajduje się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, ukończyła 28-dniowe szkolenie podstawowe zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. Ze zdobytej tam wiedzy i umiejętności planuje korzystać w swoim codziennym życiu. Na razie zdecydowała się kontynuować karierę wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej, co pozwoli jej równocześnie służyć ojczyźnie i pogłębiać swoją naukę.

Przysięgę wojskową złożyło ponad sto ochotników. Stawili czoła wyzwaniu i stwierdzili, że wojsko otworzyło im oczy na możliwość innego stylu życia. Szer. Magdalena Wojewodzic podkreśliła znaczenie dyscypliny, której nauczyło ją wojsko oraz możliwość dobrze zaplanowanego dnia.

18 spośród wszystkich ochotników zdecydowało się na dalszą służbę, wybierając 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne. Pozostałe osoby zostały przeniesione do rezerwy.

Senator RP Jarosław Rusiecki podkreśla dynamiczny rozwój polskiej armii, która obecnie liczy około 175 tysięcy żołnierzy pod bronią. To duża różnica w porównaniu do roku 2015, kiedy to stan liczebny armii wynosił 94 tysiące żołnierzy.

Ponadto płk Adam Włoczewski, komendant CPdMZ w Kielcach uważa, że Wojsko Polskie coraz bardziej przyciąga młodzież jako atrakcyjny pracodawca oferujący wiele możliwości dla osób rozpoczynających swoją karierę zawodową. Ministerstwo Obrony Narodowej ma ambitne plany dotyczące rozwoju sił zbrojnych – docelowo polska armia ma liczyć aż 300 tysięcy żołnierzy.