Internetowy oszust z Kielc w rękach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Policjanci z kieleckiego oddziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ujęli 29-letniego mężczyznę, na którego tropem były aż 27 jednostek policji w Polsce. Podejrzenia wobec zatrzymanego dotyczą przejmowania kont na platformach społecznościowych, wyłudzania kodów do szybkich płatności oraz zaciągania kredytów na cudzy rachunek.

Według informacji przekazanych przez podkomisarza Krzysztofa Wrześniowskiego, rzecznika prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, aresztowanie podejrzanego nastąpiło pod koniec lipca w województwie małopolskim. Mężczyzna ten był obiektem intensywnych poszukiwań prowadzonych przez służby policyjne, ze względu na liczne oszustwa internetowe, które miał na swoim koncie.

Oszustwo polegało na publikowaniu fałszywych postów w mediach społecznościowych, mających na celu skłonienie użytkowników do kliknięcia załączonego linku i udostępnienia prywatnych danych. W ten sposób 29-latek przejmował konta i profile w serwisach społecznościowych, po czym rozpoczynał kolejny etap swojego przestępczego procederu – wysyłał prośby o przesyłanie kodów do szybkich płatności.

Podkomisarz Wrześniowski dodał, że 29-letni oszust był poszukiwany przez 27 jednostek policyjnych w całym kraju za szeroko zakrojone oszustwa internetowe. Przez ostatnie cztery lata, udało mu się unikać odpowiedzialności kryminalnej dzięki użyciu fałszywych dokumentów, które po aresztowaniu zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy CBZC.

Podczas aresztowania mężczyzny, policjanci zabezpieczyli znaleziony przy nim sprzęt komputerowy oraz nośniki teleinformatyczne. Wszystko to zostanie teraz dokładnie przeanalizowane. Decyzją Sądu Rejonowego w Kielcach mężczyźnie tymczasowo zarzucono areszt na trzy miesiące. Za oskarżane czyny grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.