Rozpoczyna się intensywna modernizacja śródmieścia Kielc z wykonaniem prac na 13 ulicach

Śródmieście Kielc doświadczy znaczącej przemiany, gdyż planowane są prace przebudowy na 13 głównych arteriach. Pierwszym miejscem, które zostanie objęte remontem, jest al. IX Wieków Kielc.

Przeorganizowanie ruchu drogowego w tym obszarze miało miejsce podczas nocy z 19 na 20 sierpnia. Oznakowanie zostało zmienione na południowej jezdni al. IX Wieków Kielc, na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Warszawską, Starodomaszowską i Bodzentyńską. Obecnie ruch kołowy jest przekierowany na północną stronę jezdni. Zostały również utworzone dwa tymczasowe ronda – informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Podkreśla on także, że kierowcy będą mogli korzystać z tzw. „przelotki” umiejscowionej na pasie zieleni, łączącej obie jezdnie. Jest to szczególnie istotne dla pojazdów większych rozmiarów, takich jak autobusy komunikacji publicznej – dodaje rzecznik.

W wyniku tych zmian, sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z al. IX Wieków Kielc zostanie wyłączona. Przejścia dla pieszych będą dostępne tylko po stronie zachodniej alei, niedaleko synagogi.

Tymczasowe zmiany w organizacji ruchu mają obowiązywać przez około półtora miesiąca. Po skompletowaniu prac na południowej stronie al. IX Wieków Kielc, ekipa budowlana przeniesie się na jej północną część. Czas modernizacji tego odcinka również jest szacowany na półtora miesiąca.

Firma Strabag ma w planach przeprowadzenie dodatkowych prac budowlanych w tym roku na ulicach Śniadeckich, Nowy Świat oraz północnej części ulicy Paderewskiego (od ulicy Sienkiewicza do ronda Herlinga Grudzińskiego). Planowane są też prace na ulicy Złotej.

Budżet opiewający na kwotę 70,5 mln złotych został przeznaczony na te inwestycje. Z tego 62 mln złotych pochodzi z programu Polski Ład. Zakończenie całego projektu zaplanowano na rok 2025.