Dożynki w Górnie: Wdzięczność za tegoroczne plony

W miasteczku Górno, mieszkańcy i lokalni rolnicy zgromadzili się na uroczystość dożynek, aby oddać hołd za obfite zbiory tego roku. Te coroczne obchody miały miejsce na Gminnym Placu Targowym, popularnie znanym jako „Mała Kadzielnia”.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy świętej w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Po nabożeństwie, wyraziste, kolorowe pochód ruszył w stronę miejsca spotkań – Gminnego Placu Targowego.

Przemysław Łysak, przypominając o tradycji dożynek, podkreślił, że targ to miejsce, gdzie można nabyć lokalne produkty rolnicze, a także warzywa i owoce. Wyraził to jako gest wdzięczności samorządu gminy Górno dla rolników i mieszkańców za ich ciężką pracę. Wspomniał również o rozmaitych obchodach dożynkowych, które miały miejsce w poprzednim roku.

Elżbieta Janus, starościna dożynek, podzieliła się swoimi refleksjami na temat uprawy swojego pola, gdzie hoduje zboże, ziemniaki i kukurydzę. Dodatkowo uprawia różne warzywa i owoce przy swoim domu. Mimo niekorzystnych warunków pogodowych i chorób roślin, które uszkodziły część jej pomidorów i ogórków, Elżbieta z powodzeniem uratowała resztę plonów. Produkty te zostały użyte do przygotowania przetworów, którymi chętnie dzieli się ze swoją rodziną.

Uroczystość była honorowana obecnością wiceministra spraw zagranicznych, Piotra Wawrzyka. Ministrowi nie zabrakło słów uznania dla ciężkiej pracy rolników przez cały rok, która zapewnia zdrowe i lokalne produkty na naszych stołach przez wszystkie 12 miesięcy roku.

Głównym punktem wieczoru będzie zabawa taneczna o godz. 18.20. Podczas imprezy swoje umiejętności prezentują żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponadto dostępne są stoiska z lokalnymi specjałami i rękodziełem.