Komplikacje w ruchu drogowym w centrum Kielc

Podróżowanie po centrum Kielc staje się coraz bardziej skomplikowane, dzięki ostatniemu dodatkowemu przeszkodzeniu w ruchu ulicznym, które zapowiada się na kilka dni. Niewielki odcinek jezdni na ulicy 1 Maja nieoczekiwanie został zamknięty dla ruchu, począwszy od ronda Herlinga – Grudzińskiego i prowadzący aż do skrzyżowania z Zagnańską.

W poniedziałkowy poranek, lewy pas jezdni na fragmencie ulicy 1 Maja, prowadzący w stronę Zagnańskiej, został okolony. Kierowcy informują nas, że przez wiele godzin brakowało jakiejkolwiek aktywności na tym zamkniętym odcinku. Dopiero około południa miejsce to zaczęło tętnić życiem – pojawiła się niewielka koparka i dwóch pracowników budowlanych.

Jeden z mieszkańców wyraził swoje obawy, związane z tą sytuacją: „Korki zaczynają się formować już na rondzie, a także na ulicach Okrzei i IX Wieków Kielce. Nie otrzymaliśmy żadnej informacji o tych przeszkodach. Jak długo jeszcze to potrwa? Końcówka sierpnia to czas intensywnych przygotowań do nowego roku szkolnego i ruch uliczny jest bardzo duży. Każda dodatkowa przeszkoda powoduje tworzenie się większych korków.”

Powodem utrudnień na ulicy 1 Maja jest praca nad konstrukcją ITS – Inteligentnego Systemu Transportowego, który ma za zadanie ulepszyć przejazd przez miasto.

Warto przypomnieć, że przebudowa 61 skrzyżowań w Kielcach, jako część projektu ITS, miała zakończyć się w grudniu 2021 roku. Jednak umowa została przedłużona do maja 2023 roku, a następnie do 31 sierpnia tego samego roku. Mimo to wygląda na to, że nawet ten ostatni termin nie będzie respektowany. Wykonawca wystąpił o kolejne przedłużenie umowy do 12 grudnia. Jeśli Miejski Zarząd Dróg zaakceptuje ten wniosek, cały projekt opóźni się o dwa lata.