Otwarcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Andrzej Duda, prezydent Polski, uroczyście zainaugurował 31. edycję Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbywa się w Kielcach. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie bezpieczeństwa narodowego w obliczu rosnącej sytuacji zagrożenia i powracających tendencji imperialistycznych za wschodnią granicą kraju. Zaznaczył, że historia uczy nas, iż nie ma ceny, której nie powinniśmy być gotowi zapłacić, aby zapewnić wolność Polski i jej obywateli oraz aby gwarantować odpowiednie wyposażenie dla polskiego żołnierza.

Prezydent Duda podczas inauguracji 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego podkreślił kluczową rolę, jaką kieleckie targi odgrywają w umocnieniu potencjału Wojska Polskiego oraz zakupie nowatorskiego sprzętu wojskowego. Zaznaczył również, że na przyszły rok planowane jest przeznaczenie na obronność kraju kwoty w wysokości 137 mld zł.

W trakcie ceremonii Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przypomniał o kontrakcie dotyczącym systemu Patriot, który zawarto w 2018 roku. Zapowiedział również bliskie podpisanie kolejnej umowy na drugą fazę tego systemu dla polskich sił zbrojnych. Ponadto Błaszczak podkreślił, że pierwsza część kontraktu została już zrealizowana i system Patriot jest już w posiadaniu Wojska Polskiego.

Minister Obrony Narodowej akcentował wagę wzmacniania polskich sił zbrojnych i Wojska Polskiego jako strategii zapewnienia bezpieczeństwa Polsce, przedstawiając silną armię jako najskuteczniejszy środek odstraszający potencjalnego agresora. Błaszczak wyraził także satysfakcję ze znakomitej współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym.