Debata o przywróceniu darmowych biletów dla dzieci z rodzin wielodzietnych w Kielcach

Członkowie klubu Koalicji Obywatelskiej, pełniący funkcję radnych miejskich w Kielcach, apelują do prezydenta miasta, aby przywrócił możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci pochodzących z rodzin posiadających więcej niż dwoje dzieci. Jest to część programu Karty Dużej Rodziny, który uległ zmianom w trakcie lipcowej sesji rady miasta na propozycję prezydenta. Teraz radni chcą ponownie wprowadzić na wrześniową sesję projekt uchwały dotyczącej powrotu do wcześniejszych zasad.

Wedle słów radnych, zmiany w systemie taryfikacji bilety komunikacji miejskiej zostały przedstawione przez urzędników w sposób niepełny i niejasny – szczególnie brakowało w nim informacji, że najbardziej odczuje je dzieci z rodzin wielodzietnych. Wiceprzewodnicząca rady miasta z ramienia klubu Koalicji Obywatelskiej, Katarzyna Czech-Kruczek, zauważa, że ulgi przysługujące na podstawie Karty Dużej Rodziny są ważnym wsparciem dla rodzin z większą ilością dzieci, które często borykają się z problemami finansowymi.

Radni podkreślają, że aktualnie obowiązująca uchwała ogranicza korzyści płynące z Karty Dużej Rodziny. Po dokładnej analizie dokumentu oraz wywiadach z mieszkańcami Kielc pojawiła się idea powrotu do starych ulg. Ta kwestia będzie jeszcze omawiana podczas spotkań w klubie, ale wszystko wskazuje na to, że radni poprą projekt przewidujący powrót do ulg.

Zmiany wprowadzone w lipcu doprowadziły do zniesienia darmowych biletów okresowych dla trzeciego i każdego następnego dziecka w rodzinach wielodzietnych. W efekcie bilet 90-dniowy kosztuje teraz 72 zł, a dla osób płacących podatki lokalne – 64,80 zł.

Projekt uchwały ma zostać przedstawiony podczas sesji rady miasta planowanej na czwartek 14 września.