Festyn i defilada z okazji święta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach

Festyn i parada wojenna dały początek obchodom dnia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, które miały miejsce przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Płk Adam Włoczewski, dowódca jednostki, skoncentrował się na znaczeniu tego wydarzenia, podkreślając, że jest to okazja dla wojska do nawiązania bliższych kontaktów z mieszkańcami miasta i regionu. Komendant wyraził nadzieję, że zarówno parada, jak i piknik wojskowy przyczynią się do zacieśnienia relacji między żołnierzami a lokalną społecznością.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się około godziny 11:00 na ulicy Ściegiennego, gdzie odbyła się defilada. Ta część świętowania była okazją dla publiczności do zapoznania się z różnymi rodzajami sprzętu wojskowego. Wśród maszyn prezentowanych na defiladzie znajdowała się amerykańska wyrzutnia rakietowa Himars, transportery Rosomak, pojazd minowania Baobab oraz opancerzone samochody należące do polskich sił specjalnych. W sumie, przez ulice miasta przejechało ponad 40 różnych pojazdów wojskowych, zarówno tych już używanych przez Wojsko Polskie, jak i tych, które są dopiero na etapie wdrożenia do służby.

Po defiladzie, nastąpiła druga część święta – piknik wojskowy, który odbył się na parkingu stadionu Korony Kielce. Uczestnicy festynu mieli okazję bliżej przyjrzeć się sprzętowi prezentowanemu podczas defilady oraz porozmawiać z operatorami wojskowego sprzętu. Ponadto, dla wszystkich zgromadzonych została przygotowana specjalna grochówka żołnierska.