Uroczystości Święta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych rozpoczęte w Kielcach

Przy Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach oficjalnie rozpoczęto obchody święta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, które znajduje się na Bukówce. Swoje świętowanie jednostka chciała podzielić z mieszkańcami miasta i okolic, zapraszając ich na wspólne obchody.

Płk Adam Włoczewski, będący na czele tej jednostki wojskowej, podkreślił chęć nawiązania bliższych relacji z lokalną społecznością. Wojsko pragnie pokazać się z innej strony, stąd też zorganizowano defiladę oraz piknik wojskowy, które mają na celu zachęcenie ludzi do bezpośredniego spotkania z żołnierzami.

Oficjalna część uroczystości zakończyła się około godziny 11.00. Wówczas to na ulicy Ściegiennego rozpoczęła się defilada, podczas której mieszkańcy mogli zobaczyć sprzęt, którym posługuje się wojsko. Zaprezentowano między innymi amerykańską wyrzutnię rakietową Himars, transportery Rosomak, pojazd saperski Baobab oraz opancerzone samochody używane przez polskie jednostki specjalne. W sumie, na ulicach Kielc można było zobaczyć przeszło 40 pojazdów wojskowych, zarówno tych już używanych, jak i tych, które dopiero trafią do wojska.

Następnym punktem obchodów była część rekreacyjna – piknik wojskowy, który odbył się na parkingu stadionu Korony Kielce. Tam mieszkańcy mieli możliwość dokładnego obejrzenia pojazdów, które wcześniej uczestniczyły w defiladzie. Dodatkowo, mieli oni okazję porozmawiać z operatorami sprzętu. Na wszystkich czekania również tradycyjna, żołnierska grochówka.