Legendarny Czołg Pantera: poszukiwania Relikwii II Wojny Światowej

Jedna z największych i najbardziej zaciętych bitew pancernych świata, które miały miejsce podczas II wojny światowej, odbyła się w okolicach Kielc – w Lisowie, Chmielniku oraz Morawicy. W roku 1945, podczas intensywnej ofensywy, dwie potężne dywizje pancerne Niemiec, wyposażone między innymi w czołgi Tygrys, Pantera oraz działa pancerne o nazwie Elefant, stanęły naprzeciw radzieckiej 4. Armii Pancernej. Bitwa doprowadziła do znacznych strat po stronie niemieckiej, co skutkowało utratą wielu pojazdów. Od tamtego czasu fascynują opowieści o czołgach zatopionych w Czarnej Nidzie rozpalają wyobraźnię miłośników militariów.

Ekipa z Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Warszawie oraz Panzer Farm podąża tropem jednej z takich legend. Ich poszukiwania koncentrują się na terenie przy rzece Czarna Nida, blisko miejsca gdzie w 2003 roku odkryto wrak jednego z niemieckich czołgów – Pantery.

Izabela Kwiecińska, pełnomocnik Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Warszawie, wyjaśnia, że na podstawie dostępnych danych historycznych oraz relacji świadków tamtych wydarzeń, mieszkających w Bieleckich Młynach, istniało duże prawdopodobieństwo odnalezienia kolejnej Pantery lub Panzerkampfwagen IV jeszcze przed rozpoczęciem prac. Kwiecińska przyznaje, że mieli nadzieję na znalezienie całego pojazdu, jednak już pierwsze rekonesansy terenu ujawniły fragmenty różnych pojazdów. Wstępne oszacowanie liczby i charakteru tych fragmentów będzie możliwe dopiero po ich dokładnym oczyszczeniu.

Podkreśla ona, że wszystkie odnalezione elementy są badane zgodnie z procedurami określonymi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Już na tym etapie mogą potwierdzić, że znaleźli fragmenty czołgu Pantera oraz Panzerkampfwagen IV, jednak ich dokładny typ nie jest jeszcze znany.