Renesans dawnej przestrzeni browaru Belgia w Kielcach

Plac, kiedyś zajmowany przez browar Belgia przy ulicy Ściegiennego w Kielcach, teraz zaczyna tętnić nowym życiem. Na tym terenie powstał Kielecki Park Przemysłowy, a pierwszą firmą, która zdecydowała się na zakup działki, jest Effector. Kolejne przedsiębiorstwa, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, już czekają na swoją kolej.

Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” dała początek Kieleckiemu Parkowi Przemysłowemu. Celem utworzenia tej strefy było przyciągnięcie inwestorów do Kielc. Park został założony na gruntach po byłym browarze Belgia, a jego całkowita powierzchnia wynosi około 50 hektarów. Teren jest w pełni przygotowany pod inwestycje – posiada dostęp do mediów oraz drogi dojazdowe. Wszystkie działki są dostępne do zakupu, a pierwszy nabywca już się pojawił.

Pierwszym przedsiębiorstwem, które zdecydowało się na inwestycję, była kielecka firma Effector. Wygrała ona przetarg na trzy działki o łącznej powierzchni ponad 8 hektarów za cenę wywoławczą 18 milionów złotych. Umowa została już formalnie finalizowana i zatwierdzona przez notariusza – informuje Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Firma Effector działa na rynku kieleckim od ponad 30 lat i specjalizuje się w obróbce aluminium. Jest producentem szyb zespolonych oraz szkła hartowanego.

Prezes Perz dodaje, że jest wiele innych firm, które wykazują zainteresowanie zakupem działek przy ulicy Ściegiennego. Podkreśla on również, że Kielecki Park Przemysłowy stanowi doskonałą okazję dla Kielc do przyciągnięcia inwestorów oraz wzmocnienia budżetu miasta dzięki wpływom z podatków płaconych przez przedsiębiorców.