Rewitalizacja Kieleckiego Rynku – przemiana atrakcji turystycznej

Od zawsze będący centralnym punktem spotkania mieszkańców oraz magnesem dla przyjezdnych, Rynek w Kielcach, przechodzi gruntowną metamorfozę. Od nadchodzącego poniedziałku, ten urokliwy plac zamieni się w teren intensywnych prac budowlanych. Czy jesteśmy ciekawi rezultatu tych działań?

W najbliższy weekend kielczanie mają jeszcze szansę na relaks w ogródkach otaczających Rynek. Już od poniedziałku miejsce to będzie areną procesu rewitalizacji. Wśród przewidzianych zmian dominować będzie zieleń. Jak mówi jedna z mieszkanek: „Chciałabym, żeby na tym placu znalazło się więcej zieleni, aby można tu było odpocząć.”

Plan rewitalizacji zakłada wzbogacenie Rynku o dodatkowe drzewa, które będą sadzone bezpośrednio w glebę, a ich pielęgnacja zapewniona zostanie dzięki podziemnemu systemowi nawadniania. Rzecznik prezydenta Kielc, Marcin Januchta informuje: „Sześć nowych drzew pojawi się wzdłuż kamienic stojących naprzeciwko Ratusza. Spodziewać się możemy również zieleni w obrębie murów starego ratusza, jak również na placu przy kościele św. Tekli.”

Projekt przewiduje także instalację nowych elementów małej architektury takich jak ławki, stojaki na rowery czy kosze. Istniejące już elementy miejskiego salonu, w tym ławki i donice, zostaną przeniesione na Plac Literatów.

Prace na Rynku są częścią szerszego planu zmian w centrum miasta. Rewitalizacji ulegną również pas zieleni przy al. IX Wieków Kielc, ul. Bodzentyńską oraz Skwer im. Ireny Sendlerowej, gdzie powstanie nowoczesny plac zabaw, oświetlenie oraz niewielka scena. Wszystkie prace mają zakończyć się w przyszłym roku.