Nowe Centrum Historii Lotnictwa w Masłowie: wielofunkcyjna przestrzeń dla miłośników awiacji

W Masłowie powstaje Centrum Historii Lotnictwa, które ma na celu propagowanie regionalnych tradycji związanych z lotnictwem. To miejsce nie tylko edukacji, ale również rekreacji, gdzie oprócz wystaw, znaleźć będzie można modelarnię i bibliotekę, a także taras widokowy, z którego możliwe będzie obserwowanie skoczków spadochronowych i samoloty.

Plan inwestycji zakłada jej finalizację do końca 2024 roku. Jak wyjaśnia wójt gminy Masłów, Tomasz Lato, nowy obiekt ma stanąć przy lotnisku, na terenach obecnie przeznaczonych pod magazyny.

Od lat dwudziestych ubiegłego wieku, Masłów ma silnie zakorzenione tradycje lotnicze, co będzie wyraźnie zaznaczone na stałych i okresowych wystawach w centrum. Zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia takich eksponatów jak części samolotów czy elementy wyposażenia kokpitu – busole, zegary. Dodatkowo zaprezentowane zostaną pamiątki pochodzące z Aeroklubu Kieleckiego. Jednym z celów Centrum ma być również wsparcie dla Klubu Modelarskiego, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów powstawać będą modele samolotów i śmigłowców.

Drugim etapem inwestycji jest stworzenie placu z amfiteatrem, skwerem i różnymi elementami małej architektury – altaną czy stolikami z ławkami. Całość ma zostać odpowiednio oświetlona za pomocą energooszczędnych lamp.

Na realizację projektu gmina Masłów otrzymała wsparcie finansowe z Unii Europejskiej w wysokości około 10 milionów złotych. Otwarcie Centrum Historii Lotnictwa planowane jest na rok 2026.