Są gotowe plany budowy osiedla Dąbrowa II w Kielcach

W końcu nadszedł długo oczekiwany czas na rozwinięcie planów budowlanych dla działek w osiedlu jednorodzinnych domów Dąbrowa II w Kielcach. Jest to możliwe dzięki dobiegającemu końca etapowi konstrukcji drogi otaczającej przyszłe osiedle, a także całkowitej infrastruktury podziemnej.

W bieżącym roku ukończony zostanie odcinek ulicy o długości blisko 950 metrów, który będzie wyposażony w pętlę autobusową, chodniki po obu stronach, system kanalizacji deszczowej i oświetlenie. Ulica ta stworzy połączenie pomiędzy ulicą Wincentego z Kielc i Warszawską.

Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach udzielił informacji na temat wykonanych prac: „Wykonawca już zakończył prace związane z sieciami podziemnymi takimi jak kanalizacja deszczowa, sanitarna czy sieć elektryczna. Obecnie trwają prace drogowe”.

Potencjalna przestrzeń przeznaczona pod osiedle Dąbrowa II zajmuje aż 70 hektarów, a na budowę domów jednorodzinnych czeka aż 550 działek. Z tej liczby, 394 działki są prywatne, pozostałe należą do miasta lub skarbu państwa. Niemal dwie dekady temu doszło do scedowania nieregularnych działek i ich ponownego podziału. W wyznaczonym obszarze zaplanowano drogi, miejsca dla szkoły i przedszkola oraz małe centrum z rynkiem, aby mieszkańcy mieli wszystko w zasięgu ręki. Przez prawie 20 lat teren pozostawał niezagospodarowany, głównie z powodu braku odpowiednich środków finansowych na przygotowanie terenu. Dodatkowo w 2015 roku, władze Kielc podjęły decyzję o budowie głównej drogi w formie pętli, która miała połączyć ulice Wincentego z Kielc i Warszawską oraz kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej. Od tego czasu projekt budowy był ciągle przesuwany.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 25 milionów złotych. Z tego, aż 85 procent zostanie pokryte przez fundusze Unii Europejskiej.