Honorowe oddawanie krwi w różnych lokalizacjach Świętokrzyskiego

Dzisiaj, we wtorek 3 października, mieszkańcy Starachowic mają możliwość podarowania cennego daru w postaci swojej krwi. To działanie jest częścią akcji zorganizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, która potrwa do południa w miejskim urzędzie.

Następnego dnia, 4 października, podobną szansę otrzymają obywatele Skarżyska-Kamiennej. Tamtejsze Zespół Szkół Ekonomicznych przy ulicy Powstańców Warszawy będzie miejscem zbiórki krwi od godziny 8:00 do 12:00.

5 października, czyli w czwartek, przewidziana jest akcja w Samorządowym Centrum Kultury w Sędziszowie. Mieszkańcy będą mogli tam oddać krew od 11:00 do 16:00.

Z kolei piątek 6 października to dzień, kiedy kielczanie będą mogli wziąć udział w akcji. Miejsce zbiórki to budynek biurowy przy al. Solidarności 34, a czas od godziny 10:00 do 13:30.

Aktualnie największe zapotrzebowanie jest na krew z grup 0 Rh- oraz A Rh-. Warto dodać, że by stać się dawcą krwi, trzeba spełniać kilka warunków. Przede wszystkim, musi być to osoba zdrowa, dorosła, nie cierpiąca na przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Co więcej, istnieją ograniczenia w częstotliwości oddawania krwi – u mężczyzn nie może to być częściej niż 6 razy w roku, a u kobiet maksymalnie 4 razy rocznie. Dodatkowo, konieczne jest zachowanie minimum ośmiotygodniowej przerwy między kolejnymi donacjami.