Roczne obchody Dnia Ratownictwa Medycznego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim

6 października, w piątkowe popołudnie, uroczyście obchodziliśmy Dzień Ratownictwa Medycznego w budynku Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Wśród osób, które tego dnia były honorowane, znaleźli się ci, którzy nieustannie poświęcają swoje umiejętności i czas na ratowanie zdrowia oraz życia mieszkańcom naszego regionu.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreślił, że odznaczenia dla osób zasłużonych dla ratownictwa medycznego oraz tych pracujących bezpośrednio w tej dziedzinie przyznawane są już czwarty rok z rzędu. Uznał także, że takie odznaczenia to możliwość wyrażenia wdzięczności dla tych wszystkich, którzy związani są z tym trudnym zawodem. Z całą pewnością zasługują oni na gratulacje oraz życzenia wytrwałości, dobrej kondycji fizycznej i psychicznej a także przede wszystkim spotykania jedynie z życzliwością ze strony osób, którym udzielają pomocy.

Tadeusz Obarzanowski, reprezentujący Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską w Kielcach, zwrócił uwagę na to, jak ważna jest codzienna praca ratowników medycznych. Wychwalał ich ogromne zaangażowanie i podziękował za nieocenione wsparcie, które gwarantują, podkreślając jednocześnie, że bez ich długotrwałego wysiłku praca lekarska byłaby znacznie utrudniona.

Jednym z odznaczonych tego dnia był Robert Kopacz, ratownik medyczny ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Po 30 latach pracy w tym zawodzie, dostrzega jak satysfakcjonująca ale jednocześnie stresująca jest ta rola. Każda służba przynosi coś nieprzewidywalnego, a każde wezwanie jest inne. Rozumie, że wielu innych ratowników podzielają jego odczucia. Wyraził także swoje przemyślenia na temat trudności, jakie niesie kontakt z emocjami osób potrzebujących pomocy.

Tegoroczne obchody Dnia Ratownictwa Medycznego były wyjątkowe również z innego powodu. Otóż połączono je z ceremonią nadania sztandaru dla Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach.