Nowatorski kurs operatorów dronów podwodnych przyciąga młodzież w Kielcach

W Kielcach odbywa się nietypowy kurs operatorów dronów podwodnych, który przyciągnął 14 uczestników. Monika Grądek, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży przy świętokrzyskiej komendzie Ochotniczych Hufców Pracy, informuje, że dla młodych ludzi jest to ekscytujące i nowe doświadczenie.

Monika Grądek zaznacza, że świętokrzyska komenda OHP jest pierwszą jednostką w kraju, która postanowiła zorganizować tak innowacyjne szkolenie. Koncepcja zorganizowania kursu operatorów dronów podwodnych pojawiła się po tym, jak wcześniejsze szkolenie operatorów dronów powietrznych spotkało się z dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami.

Grądek wyjaśnia, że chcieli zaoferować coś zupełnie innego niż typowe szkolenia spawalnicze, kursy na operatorów wózków widłowych czy sprzedawców. Skoro szkolenie dla operatorów dronów powietrznych okazało się strzałem w dziesiątkę, postanowili poszerzyć ofertę o szkolenie dla operatorów dronów podwodnych z dodatkowym modułem filmowania pod wodą.

Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Kielcach podkreśla, że szkolenia dla młodzieży prowadzą wykwalifikowani eksperci i specjaliści. Centrum zawarło umowę z doświadczonym wykonawcą, który ma duże doświadczenie w pracy z dronami. Szereg osób prowadzących szkolenie to oficerowie wojskowi i osoby posiadające uprawnienia płetwonurków.

Monika Grądek przypomina, że umiejętność operowania dronami jest niezwykle przydatna w dzisiejszych czasach. Drony znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, na przykład policja czy straż miejska używają ich do monitorowania poziomu emisji spalin.

Kurs operatorów dronów podwodnych jest przeznaczony dla osób w wieku od 18 do 25 lat. Program kursu obejmuje 39 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Pierwszy etap to część teoretyczna, która odbyła się w piątek. Dalsza część kursu – praktyczna – będzie realizowana w sobotę i niedzielę na terenie Rezerwatu Ślichowice. Egzamin na operatorów dronów podwodnych planowany jest na 5 listopada.