Spacer historyczny poświęcony kieleckiej społeczności żydowskiej zaplanowany na listopad

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego z radością zaprasza wszystkich zainteresowanych historią miejscowych wspólnot żydowskich na dwa kluczowe wydarzenia. One odbędą się w niedzielę, 5 listopada. Pierwszym z nich jest wycieczka po Cmentarzu Żydowskim, a następnie planowane jest zwiedzanie Domu Modlitwy Herszla Zagajskiego. Wiedzą oraz doświadczeniem poprowadzonych wydarzeń podzielą się Krzysztof Myśliński i Piotr Świerczyński.

Historia Cmentarza Żydowskiego w Kielcach to skarbnica wielokulturowego dziedzictwa, które warto docenić i odkryć. Planowany spacer po cmentarzu to niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii lokalnej społeczności żydowskiej, znaczeniu tego miejsca w kulturze żydowskiej, a także o postaciach, które były z nim powiązane. Jest to doskonała możliwość, aby zgłębić historię Kielc i jej różnorodny charakter etniczny.

Dom modlitwy Herszla Zagajskiego, usytuowany przy ulicy Słowackiego 3 w Kielcach, jest ważnym składnikiem kulturowego krajobrazu miasta. Został zbudowany w 1922 roku na życzenie Herszla Zagajskiego, jednego z najbardziej wpływowych przedsiębiorców w historii Kielc.

Ten historyczny budynek jest jedynym zachowanym domem modlitwy w Kielcach, zajmując obszar 54 metrów kwadratowych i mogąc pomieścić jednocześnie 80 osób. W środku można znaleźć najlepiej zachowane fragmenty cennych polichromii, które zostały starannie odrestaurowane. Reszta malowideł została wiernie odtworzona, a przy odpowiednim oświetleniu można zauważyć oryginalne fragmenty dzięki różnym strukturom farb. Obecnie budynek znajduje się przy ulicy Dzikiej, niedaleko Cmentarza Żydowskiego na Pakoszu.

Budynek przy ulicy Słowackiego przez wiele lat był narażony na zniszczenia. Podczas prac rekonstrukcyjnych zachowano tylko najlepsze i najmniej uszkodzone elementy. Część oryginalnych cegieł wykorzystano do renowacji podłogi i wejścia na babiniec. Balustrada i stalowe podpory z końca XIX wieku, które wspierają babiniec, zostały przeniesione z ulicy Słowackiego.