Świętokrzyskie wzmocni komunikację autobusową: Dwie nowe trasy od stycznia

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego od stycznia będą mogli skorzystać z dwóch nowych połączeń autobusowych: Kielce-Jędrzejów oraz Kielce-Starachowice. Właśnie taki projekt uchwały został dzisiaj zatwierdzony przez radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Tomasz Jamka, członek zarządu województwa, zapewnia, że nowe linie autobusowe będą funkcjonować na podobnych zasadach jak obecne. Zarówno w dni powszednie, jak i weekendy, autobusy będą regularnie kursować. Więcej szczegółów na temat rozkładu jazdy zostanie udostępnione na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego bliżej stycznia.

Powstanie tych linii jest możliwe dzięki dotacji z Funduszu Autobusowego, który ma na celu likwidację tzw. “białych plam komunikacyjnych” w Polsce i umożliwić mieszkańcom mniejszych miejscowości dojazd do większych miast powiatowych i wojewódzkich.

– Linie użyteczności publicznej tworzymy od połowy 2022 roku. Na początku województwo utworzyło 6 takich linii – informuje Tomasz Jamka. Obejmowały one trasy: Kielce-Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce-Sandomierz, Kielce-Kazimierza Wielka, Staszów-Ostrowiec Świętokrzyski, Busko-Zdrój- Włoszczowa, Końskie-Włoszczowa. W tym roku oferta objęła dodatkowo trasy: Kielce-Włoszczowa i Busko-Zdrój-Sandomierz.

Fundusz Autobusowy przewiduje dopłatę w wysokości 3 zł do każdego wozokilometra. Dodatkowo, organizator – w tym przypadku samorząd województwa – ma obowiązek dokładania do deficytu na danej linii komunikacyjnej co najmniej 10 proc. z własnych funduszy.