Utrzymanie domu czy mieszkania – które z rozwiązań jest tańsze?

Własna nieruchomość to dla wielu osób jedno z największych marzeń w życiu. Zakup mieszkania czy domu to jednak spory wydatek, a nie można zapominać także o kosztach utrzymania. W związku z tym warto przyjrzeć się nieco bliżej temu, które z rozwiązań jest korzystniejsze z finansowego punktu widzenia? Czy istnieją skuteczne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy? Sprawdźmy! Dom czy mieszkanie – to jeden z tych dylematów, przed którymi staje wielu naszych rodaków. Na pytanie, co wybrać, nie ma jednak jednej prostej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby, wymagania oraz na jakich kryteriach się skupimy. Nie pozostaje więc nic innego, jak porównać obie opcje, zwracając uwagę na zaletach oraz wadach każdej z nich, a także kosztach utrzymania nieruchomości.

Własny dom – najważniejsze zalety i wady

Mieszkanie w domu to przede wszystkim ogromna swoboda, wolność i brak zależności od kogokolwiek. Nie musimy przejmować się sąsiadami, mamy większą przestrzeń do życia, którą możemy w dowolny sposób zagospodarować. Dom to rozwiązanie dla każdego, kto poszukuje nieruchomości, którą będzie mógł dostosować do indywidualnych potrzeb, a przy okazji nie będzie musiał iść na żadne kompromisy. Na uwagę zasługuje też najwyższy możliwy poziom prywatności, dyskrecji. Minusem jest na pewno to, że każdy remont trzeba wykonywać na własny rachunek, na co dzień należy dbać też o samą nieruchomość, ale także teren wokół niej. Właściciel domu musi ponadto zadbać o prawidłowe odprowadzenie nieczystości, np. poprzez przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Jakie są atuty i minusy mieszkania?

Mieszkanie w bloku to z kolei o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa, większy wybór nieruchomości, a także wygoda i komfort związany z niewielką odległością do sklepu, szkoły, urzędu itd. Zakup mieszkania wiąże się też z o wiele niższą ceną i mniejszą liczbą formalności niż postawienie domu. W zamian jednak trzeba liczyć się z mniejszym wpływem na nieruchomość wspólną, a także obowiązkiem otrzymania zgody na wiele prac remontowych we własnym mieszkaniu.

Koszt utrzymania domu i mieszkania – co się bardziej opłaca?

Niezależnie od tego, w jakiej nieruchomości mieszkamy, musimy liczyć się z kosztami i szeregiem obowiązków, które narzuca na nas ustawodawca. O ile w przypadku domu brak jest kosztów stałych (poza podatkiem od nieruchomości), o tyle przy mieszkaniu należy uiszczać czynsz. Największa dysproporcja dotyczy kosztów ogrzewania, które z reguły są o wiele wyższe w przypadku domu, ale tutaj także wiele zależy od rodzaju źródeł ciepła, w tym tego, czy korzysta się z OZE. Mieszkańcy domów mają też zazwyczaj wyższe opłaty za wywóz śmieci. Największe wydatki są związane jednak ze wszelkiego typu remontami, których w domach nie brakuje (np. naprawa rynny, dachu, nałożenie nowego tynku), ale też pracami konserwacyjnymi oraz sprzątaniem wokół domu, co może wiązać się z koniecznością zakupu profesjonalnego sprzętu lub nawet zatrudnieniem zewnętrznej firmy. Widzimy więc, że koniec końców to utrzymanie budynku jednorodzinnego pociąga za sobą o wiele więcej wydatków, ale w zamian zyskujemy mnóstwo niewątpliwych korzyści, których nie doświadczymy mieszkając w bloku.