Uczniowie z Kielc dbają o lokalną populację jeży i przygotowują dla nich schronienia na zimowy okres

Z troską o miejską faunę, uczniowie z dwóch kieleckich szkół podjęli inicjatywę, której celem jest zabezpieczenie bezpiecznego schronienia dla jeży na zimę. Młodzież ze Zespołu Szkół Społecznych im. Mikołaja Reja i II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego zaangażowała się w tę akcję, mając na uwadze potrzeby jeży, które znalazły swój dom na terenie Kielc.

Każdego roku Kielce tworzą specjalne miejsca dla jeży, które można znaleźć na obszarach zielonych miasta. Wybrane lokalizacje to Park Miejski, Skwer Szarych Szeregów i Dolina Silnicy. Tutaj tworzone są stosy liści i instalowane są drewniane schronienia dla tych niewielkich zwierząt. Jeże z Kielc wyraźnie polubiły skwer Stefana Żeromskiego i to właśnie tam najczęściej decydują się na zimowy sen. Aby przetrwać surowe warunki zimowe, jeże hibernują w gniazdach ukrytych pod stertami opadłych liści i gałązek.

Uczniowie z kieleckich szkół nie pozostali obojętni na potrzeby tych zwierząt. Przy skwerze Stefana Żeromskiego ułożyli słomę, liście i gałęzie, tworząc tym samym nowe, przytulne lokum dla jeży. Pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych dodatkowo zabezpieczyli te miejsca specjalną siatką. Dodatkowo Społeczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja otrzymała specjalną budkę dla jeży, którą planują umieścić na terenie szkoły.