Wspólne działania na rzecz ochrony dziedzictwa: kieleckie cmentarze odzyskują dawny blask

Podczas najnowszej edycji zbiórki pieniędzy, przeprowadzonej na terenie sześciu kieleckich cmentarzy, udało się zebrać łącznie 64 tysiące złotych. Inicjatywę tę zorganizowało Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego (SODN). Dzięki systematycznym zbiórkom, prowadzonym przez ostatnie 30 lat, udało się już odrestaurować około 480 zabytkowych nagrobków oraz rzeźb cmentarnych.

31. edycja zbiórki na cmentarzach w Kielcach przyniosła efekt w postaci zgromadzenia kwoty 64 tysięcy złotych, co stanowi wzrost o 12 tysięcy w porównaniu do zeszłorocznego wyniku. Przez trzy dni zbiórki, ponad 200 wolontariuszy aktywnie uczestniczyło w aukcji, która odbywała się na sześciu kieleckich nekropoliach: Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym, Prawosławnym i Piaskach.

Krzysztof Myśliński, prezes SODN, wyraził swoje zadowolenie z wyników tegorocznej zbiórki. Podkreślił, że choć zebrane fundusze są istotne, najważniejsze jest to, że społeczność ma poczucie, iż przekazane środki są przeznaczane na słuszny cel. SODN planuje użyć zebranych środków na renowację kolejnych zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach. Myśliński zaznaczył, że stowarzyszenie chce odrestaurować zarówno zapomniane nagrobki o wartości artystycznej, jak i te upamiętniające osoby ważne dla historii miasta.

W rozmowie z rzecznikiem prezydenta Kielc Marcinem Januchtą dowiedzieliśmy się, że miasto Kielce planuje dołożyć do zebranych środków równą kwotę, jak w ubiegłym roku. W budżecie miasta na przyszły rok zarezerwowano już 51 tysięcy złotych na renowację zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu.

Według szacunków SODN, na terenie kieleckich cmentarzy znajduje się około tysiąca zabytkowych pomników, wykonanych głównie z lokalnych kamieni, takich jak marmur kielecki, wapień pińczak czy piaskowce białe i czerwone. Wśród nich można również znaleźć wyjątkowe rzeźby żeliwne, powstałe m.in. w fabrykach na kieleckim Białogonie. Te niezwykłe obiekty zostały stworzone w XIX i na początku XX wieku.

W ciągu ostatnich 30 lat udało się odnowić blisko 480 zabytkowych nagrobków i elementów nagrobków na kieleckich cmentarzach. Wśród nich znalazł się m.in. grobowiec rodziny Porębskich z żeliwnymi tablicami, kamienna rzeźba Matki Boskiej na grobie rodziny Krzyszkiewiczów, pięć grobów powstańców styczniowych, prawdopodobny grób z 1809 roku polskich żołnierzy walczących w armii Napoleona czy groby rodziców prezydenta miasta Stefana Artwińskiego.