Oburzenie mieszkańców Kielc: odpady budowlane zgromadzone blisko tablicy upamiętniającej polskich jeńców wojennych

Zaobserwowano niepokojący obraz na placu budowy nowego domu Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, lokalizowanego przy ulicy Zamkowej w Kielcach – stos odpadów budowlanych znajdujący się zaledwie kilka kroków od tablicy pamiątkowej, dedykowanej polskim jeńcom wojennym. Ta sytuacja wywołała zgorszenie i jednogłośne potępienie ze strony radnych miasta.

Marcin Stępniewski, reprezentujący klub Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla wagę i znaczenie Wzgórza Zamkowego jako miejsca, które wymaga specjalnej troski i uwagi. Wyraził swoje oczekiwania w stosunku do miasta, aby podjęło rozmowę z wykonawcą prac budowlanych, aby zapobiec powtarzaniu się takich incydentów. Apeluje także o natychmiastowe reagowanie, jeżeli sytuacja tego typu miałaby mieć miejsce ponownie.

Z kolei Anna Myślińska z Koalicji Obywatelskiej uważa, że takie zachowanie nie jest godne miasta Kielce. Zaproponowała, że odpady mogłyby zostać tymczasowo zdeponowane na terenie Ośrodka Myśli Patriotycznej, a tablice później przeniesione i wmurowane na odpowiednim miejscu.

W odpowiedzi na krytykę, rzecznik prezydenta Kielc, Marcin Januchta, wyraził solidarność z mieszkańcami i zapewnił, że odpady zostały już usunięte. Dodatkowo poinformował, że miasto zwróciło się do wykonawcy prac budowlanych z prośbą o większą ostrożność w przyszłości. Zauważył także ważność tych miejsc historycznych nie tylko dla mieszkańców Kielc, ale również dla całego narodu.

Rzecznik zachęca również wszystkich obywateli do zgłaszania podobnych incydentów bezpośrednio do Urzędu Miasta Kielce lub poprzez aplikację UlepszaMY Kielce.