Renowacja Dworca Głównego w Kielcach: Komfort, Przystępność i Ekologiczność

Na nowo odrestaurowana fasada, przemienione wnętrza oraz podświetlony napis ponad głównym wejściem służą jako świadectwo ukończenia modernizacji dworca Kielce Główne. Jego nowa odsłona, która łączy w sobie komfort, przyjazność dla środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwo, zadebiutowała w piątek 15 grudnia. Tego dnia, pierwsza grupa pasażerów mogła skorzystać z nowych udogodnień.

Stacja kolejowa przechodziła gruntowne prace renowacyjne. Radio Kielce poinformowało o tym procesie już wcześniej. Dworzec, który od dawna stanowił kluczowy punkt na mapie podróżujących, przeszedł znaczącą metamorfozę. Projekt modernizacyjny był realizowany jako część Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i korzystał z funduszy europejskich. Całość prac trwała prawie dwa lata.

Zmiany są widoczne zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Mimo, że zachowano oryginalną konstrukcję dworca z lat 60. i 70., to jego wnętrze przeszło kompletną przemianę. Główna elewacja została prawie w pełni pokryta szkłem, nadając budynkowi nowoczesny i elegancki charakter. Wnętrza zaś zyskały nowe oblicze dzięki jasnym ścianom, szklanym wystawom oraz innowacyjnemu oświetleniu.

Ale to nie wszystko. Przestrzeń o powierzchni 500 metrów kwadratowych służy teraz jako hala poczekalna oraz miejsce obsługi pasażerów. Wyposażona jest w ergonomiczne ławki z możliwością ładowania urządzeń mobilnych, elektroniczne tablice informacyjne z rozkładami jazdy oraz specjalny kącik dla dzieci z różnego rodzaju atrakcjami edukacyjnymi.

Dworzec jest teraz bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – posiada windy, mapy do dotykania, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz wiele innych udogodnień. Budynkowi nadano także bardziej ekologiczny charakter – zainstalowano panele fotowoltaiczne, energooszczędne oświetlenie oraz inteligentne systemy zarządzania energią.

Całość projektu pochłonęła około 56 milionów złotych.