Rozwój taniego budownictwa mieszkaniowego: 12 gmin świętokrzyskich dołącza do SIM Świętokrzyskie

Grupa 12 gmin z regionu świętokrzyskiego zdecydowała się zaangażować w projekt budowy mieszkań na wynajem o przystępnej cenie. Wszystkie podpisały notarialny akt powołujący spółkę o nazwie SIM Świętokrzyskie. Jest to druga inicjatywa tej natury w tym regionie, po SIM SMS (Śląskie, Małopolskie, Świętokrzyskie) skupiającej sześć gmin świętokrzyskich, które już rozpoczęły realizację pierwszych inwestycji.

Planowane jest utworzenie zarządu i rady nadzorczej SIM Świętokrzyskie w styczniu, a następnie rejestracja spółki przed sądem. Proces ten ma potrwać pół roku według przewidywań przedstawicieli samorządu.

Spółka SIM Świętokrzyskie kieruje swoje działania ku budowie mieszkań lokatorskich z niskim czynszem na działkach wprowadzonych przez samorządy. Te mieszkania mają możliwość wykupienia przez najemców po spełnieniu określonych warunków po upływie 15 lat. W tym przedsięwzięciu SIM współpracuje z Krajowym Zasobem Nieruchomości i otrzymuje wsparcie finansowe od Banku Gospodarstwa Krajowego.

W skład SIM Świętokrzyskie wchodzą gminy Bałtów, Bogoria, Raków, Zawichost, Ożarów, Ćmielów, Bodzentyn, Górno, Bieliny, Pierzchnica, Daleszyce oraz Opatów. Te gminy zobowiązały się wyznaczyć działki pod budowę budynków mieszkalnych.

Burmistrz miasta i gminy Ćmielów, Joanna Suska, zapewniła, że już wybrano teren na budowę mieszkań w Ćmielowie. Będą to nieruchomości zlokalizowane przy ulicy Małachowskiego, w atrakcyjnej okolicy miejskiej. W dalszym kroku zostanie ocenione, ile domów uda się zbudować po uzyskaniu środków finansowych.

Władze lokalne próbują również ocenić poziom zainteresowania takimi mieszkaniami wśród mieszkańców. Choć ceny najmu nie są jeszcze ustalone, zapewniają, że będą znacznie niższe od rynkowych. Mieszkania te mają służyć przede wszystkim młodym ludziom, ale wynajem nie jest ograniczony tylko do tej grupy wiekowej.

Na terenie Wólki Bałtowskiej planuje się budowę 37 nowych mieszkań. Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, która jest częścią nowo powstałej spółki, podkreśla, że taka inicjatywa ma na celu zapobieganie procesowi wyludniania się regionu. Lokale zostaną zaoferowane osobom z sąsiednich gmin, jeśli nie zgłosi się wystarczająco dużo chętnych mieszkańców z gminy Bałtów.

Przetargi na budowę planuje się ogłosić około września 2024 roku. Samorządowcy szacują, że mieszkania będą gotowe do zamieszkania…