Kto sprawdzi się w pracy z dziećmi, czyli cechy idealnej opiekunki

Zawód opiekunki jest jednym z tych zajęć, do którego trzeba czuć powołanie. To praca, która potrafi dać mnóstwo radości, jednak jest niezwykle wymagająca. Dlatego tej odpowiedzialnej funkcji nie mogą podejmować się przypadkowe osoby. Kto zatem najlepiej odnajdzie się w tej roli? Przeczytaj nasz artykuł, by sprawdzić, czy posiadasz cechy idealnej opiekunki.

Dobry kontakt z dziećmi

 

Oczywistym wydaje się, że opiekunka powinna mieć dobry kontakt z najmłodszymi. Nie może się to jednak ograniczać do podania posiłku czy zabawki i pozostawieniu malucha samemu sobie. Opiekunka podczas pracy spędza z dziećmi większą część dnia. Musi organizować czas maluchom i być gotowa, aby zawsze spełnić ich potrzeby. Dla wielu osób cały dzień opieki nad dziećmi, zwłaszcza z więcej niż jednym maluchem, może oznaczać ogromne przebodźcowanie i stres. Dlatego praca ta jest przeznaczona dla osób, które potrafią zachować cierpliwość oraz pogodę ducha nawet mimo hałasu, zmęczenia czy trudnych sytuacji.

 

A jeśli szukasz informacji dotyczących kursów, które pozwolą Ci podjąć pierwszą pracę, wejdź na https://www.zawodniania.pl/faq/.

 

Aktywność

 

Jak pokazują statystyki, nianie i opiekunki to przede wszystkim młode kobiety. Powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, że praca z dziećmi wymaga sprawności i bycia w ciągłym ruchu. Czynności takie jak podnoszenie, przebieranie, wspólne zabawy, czy bieganie za podopiecznymi to codzienność w żłobku. Dlatego zdecydowanie nie jest to zajęcie dla osób, które preferują pracę siedzącą. Natomiast jeżeli uwielbiasz aktywnie spędzać czas i jesteś osobą pełną energii, to z pewnością w pracy opiekunki nie będziesz się nudzić.

 

Głowa pełna pomysłów

 

Między leżakowaniem czy posiłkami nie ma miejsca na nudę. Zadaniem opiekunki jest zorganizowanie maluchom aktywności, które będą angażujące oraz pozytywnie wpłyną na ich rozwój. Dlatego w tym zawodzie trzeba wykazać się kreatywnością. W Twoim repertuarze nie może zabraknąć zabaw ruchowych, przy muzyce czy wspomagających naukę mówienia. Do tego w gestii opiekunek jest organizowanie spacerów oraz wyjść o charakterze edukacyjnym. Im Twoje scenariusze zajęć będą bardziej różnorodne, tym lepiej.

 

Poszukiwanie wiedzy

 

Dobra opiekunka musi posiadać aktualną wiedzę z zakresu rozwoju oraz opieki nad najmłodszymi. Dlatego częścią tego zawodu jest ciągłe kształcenie się. Warto przeglądać najnowsze publikacje naukowe lub zapisać się na kurs, który całą niezbędną wiedzę przekaże Ci w pigułce. A jeżeli dopiero stawiasz pierwsze kroki na drodze do zostania opiekunką, niezbędne jest uzyskanie uprawnień poprzez ukończenie odpowiedniego szkolenia. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.zawodniania.pl/kontakt/.