Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Kielcach organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego serdecznie zaprasza do uczestnictwa w kieleckich uroczystościach upamiętniających Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Wydarzenie to ma miejsce 27 stycznia, w sobotę, o godzinie 15:00 przy Pomniku Menora, znajdującym się przy alei IX Wieków Kielc.

Celem spotkania jest złożenie hołdu pamięci sześciomilionowej rzeszy ofiar hitlerowskich zbrodni, wśród których znalazło się dwadzieścia tysięcy Żydów z Kielc. Organizatorzy ze Stowarzyszenia podkreślają, że pamięć o tych, którzy stracili życie jest naszym moralnym obowiązkiem.

Stowarzyszenie zachęca również do udziału w akcji ogólnopolskiej pod nazwą Światło Pamięci, która jest organizowana przez Fundację Shalom. Akcja polega na zapaleniu świecy w oknie swojego mieszkania 27 stycznia o godzinie 18:00. Istnieje również możliwość symbolicznego zapalenia światła pamięci online – na profilu Fundacji Shalom w dniu uroczystości będzie opublikowane zdjęcie zapalonej świecy, wystarczy pobrać je i umieścić na swojej tablicy.

Przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w 2005 roku został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Jest to dzień, w którym upamiętniamy Żydów, którzy zostali zamordowani przez Niemców podczas II wojny światowej. 27 stycznia 1945 roku oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – miejsca, które stało się grobem dla co najmniej miliona Żydów z Węgier, Polski, Francji, Czech, Słowacji i Grecji oraz około stu dwudziestu tysięcy więźniów innych narodowości. Ten dzień jest symbolem końca ludobójstwa, podczas którego zginęło około 6 milionów Żydów.