Telefon Zaufania w Kielcach: anonimowe wsparcie dla osób potrzebujących

Na terenie Kielc działa unikalna inicjatywa, mająca na celu wsparcie osób doświadczających kryzys. Numer 195 25 to linia zaufania, która za sprawą dofinansowania z budżetu województwa świętokrzyskiego, umożliwia bezpłatne i anonimowe porady specjalistów pełniących całodobowe dyżury telefoniczne.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Kielcach – Magdalena Gościniewicz – podkreśla, że telefon zaufania jest dostępny o każdej porze dnia i nocy, 7 dni w tygodniu, także w niedziele i święta. Linia jest obsługiwana przez wykwalifikowany personel Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Województwo świętokrzyskie od 2013 roku współfinansuje koszty połączeń telefonicznych, promuje „Telefon zaufania dla osób w kryzysie” oraz ponosi koszty związane z zakupem sprzętu telekomunikacyjnego. MOPR w Kielcach natomiast zapewnia profesjonalną obsługę dzwoniących, a także utrzymanie serwisu działającego 24 godziny na dobę.

Osoby, które skorzystają z tej formy wsparcia, mogą liczyć na pomoc emocjonalną, zmniejszenie uczucia lęku oraz przeciwdziałanie reakcjom depresyjnym. Jak mówi dyrektor MOPR, w przeszłości dzięki tym działaniom udało się zapobiec wielu próbom samobójczym. Specjaliści interweniowali również w sytuacjach kryzysowych dotyczących rodzin i osób samotnych. Nie brakuje również telefonów od ofiar przemocy domowej. Dzwonią osoby w różnym wieku, choć większość stanowią kobiety. Od wybuchu pandemii można zaobserwować wzrost ilości połączeń od osób młodych.