Rozwój infrastruktury drogowej w centrum Kielc: w toku jest modernizacja 13 głównych ulic

W kontekście programu “Poprawa dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc”, trwają intensywne prace remontowe, które obejmują szereg ulic w centrum miasta. Jako następne na liście są ulice Solna i Seminaryjska, gdzie prace mają ruszyć najprawdopodobniej w marcu, chociaż to zależy od warunków pogodowych. Natomiast od poniedziałku przewidziane jest rozpoczęcie prac przy budowie chodnika oraz ścieżki rowerowej na wybranym odcinku Alei IX Wieków Kielc.

Projekt modernizacji obejmuje łącznie 13 centralnych ulic w Kielcach, a jego realizację rozpoczęto w ubiegłym roku. Za całość prac odpowiada firma Strabag. Między innymi zostały już objęte prace remontowe na ulicy Nowy Świat, gdzie od listopada ubiegłego roku prowadzone są roboty związane z kanalizacją deszczową oraz układaniem kostki brukowej na chodnikach.

Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, zaznacza, że większość chodników na tej ulicy została wymieniona w poprzednich latach, więc teraz skupiają się na mniejszych fragmentach. Planowane jest również położenie warstw bitumicznych w marcu, jednak wszystko zależy od stabilności warunków pogodowych. Na ulicy Śniadeckich wykonano natomiast warstwę bitumiczną na odcinku między ulicami Prostą a Seminaryjską, gdzie trwają również prace związane z elementami oświetlenia.

Od 4 marca planowane jest wznowienie prac na Alei IX Wieków Kielc przez firmę Strabag. Roboty będą polegały na budowie chodnika i drogi dla rowerów. W związku z tym koniecznym będzie czasowe zamknięcie prawego pasa ruchu na jezdni północnej, co potrwa około półtora miesiąca.

Firma Strabag planuje także rozpocząć modernizację ulicy Solnej w najbliższym czasie. Jarosław Skrzydło informuje, że jest możliwe, iż w marcu przystąpią do prac przy ulicy Seminaryjskiej. To jednak będzie wymagać istotnej zmiany w organizacji ruchu, ponieważ ruch będzie jednokierunkowy od skrzyżowania z Wesołą do skrzyżowania z Tarnowską.

Rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg podkreśla, że remonty dotyczące takich ulic jak Złota, Równa czy Nowy Świat są szybko realizowane. Wszystko jednak zależy od warunków pogodowych. Miejski Zarząd Dróg będzie informować o wszelkich zmianach za pośrednictwem swojej strony internetowej.

Projekt “Poprawa dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc” jest współfinansowany ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Jego całkowity koszt wynosi 70 516 485,38 zł, z czego dofinansowanie stanowi 61 750 000 zł, a pozostała część to wkład własny Miasta Kielce. Prace obejmują takie zadania jak wymiana nawierzchni, budowa nowych chodników, drogi dla rowerów czy nasadzenie zieleni.