Reorganizacja ruchu na skrzyżowaniu w Kielcach: Skrzyżowanie ustąpi miejsca dwupasmowemu rondowi turbinowemu

Plan inwestycyjny przewidujący zamianę tradycyjnego skrzyżowania na dwupasmowe rondo turbinowe stanie się rzeczywistością. Poza tym, przewiduje się dodatkowe miejsca parkingowe. Wszystko to dzieje się w ramach oczekiwanego projektu drogowego, który zacznie wpływać na organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Malików, Wystawowej i Batalionów Chłopskich w Kielcach począwszy od środy 13 marca.

Jarosław Skrzydło, oficjalny przedstawiciel Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, poinformował, że rozpoczęcie projektu budowlanego będzie wiązało się z pewnymi komplikacjami. Najbardziej dotknie to mieszkańców korzystających z ulicy Wystawowej, która zostanie zamknięta na odcinku od ulicy Batalionów Chłopskich do ulicy Miedzianej. Zmiany te mają nastąpić około godziny szóstej rano w środę.

Skrzydło dodał, że zakładane są objazdy przez ulicę Batalionów Chłopskich i Markowskiego, a sygnalizacja świetlna na przebudowywanym skrzyżowaniu zostanie wyłączona.

Skrzydło z MZD Kielce przypomina, że projekt obejmuje budowę nowego skrzyżowania i przygotowanie miejsc parkingowych na ulicy Wystawowej. Planowane są także ścieżki rowerowe i chodniki w obrębie skrzyżowania. Realizacją inwestycji zajmuje się firma TRAKT, a koszt prac szacowany jest na 7,2 mln złotych. Prace mają zostać zakończone w kwietniu 2025 roku.

Skrzydło wyjaśnia, że obecnie na tym miejscu funkcjonuje skrzyżowanie czterowlotowe z sygnalizacją świetlną, jednak nie jest to najbardziej efektywne rozwiązanie ze względu na intensywność ruchu w tej części miasta, w której znajduje się strefa przemysłowa. Dlatego docelowo planowane jest utrzymanie czterowlotowego skrzyżowania, ale zamiast sygnalizacji świetlnej pojawi się dwupasmowe rondo turbinowe, co poprawi płynność ruchu.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach poinformował o zmianie tras i godzin odjazdów dwóch linii komunikacji miejskiej, w związku z rozpoczęciem prac na skrzyżowaniu ulic Malików, Wystawowej i Batalionów Chłopskich. Autobusy MPK Kielce na liniach nr 25 i 102 będą tymczasowo kursowały objazdem przez ulice Batalionów Chłopskich i Wystawową. ZTM Kielce poinformował również o zmianie rozkładu jazdy.