XXII Festiwal Tańca w Kielcach: Wielka uczta dla miłośników różnych form tanecznych

Przed nami prawdziwe święto tańca, które za sprawą Kieleckiego Teatru Tańca (KTT) odbędzie się już po raz dwudziesty drugi. Festiwal ten, jak zawsze przypadający na kwiecień, obfitować będzie w różnorodność wydarzeń, takich jak warsztaty, spektakle taneczne, wieczór hiszpański czy koncert wokalistki Anity Lipnickiej.

Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca, przybliża nam tę wieloletnią tradycję festiwalu. Wyjaśnia, że wydarzenie to zawsze odbywa się w kwietniu ze względu na obchodzony globalnie 29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Tańca.

Festiwali rozpocznie pokaz familijnego spektaklu „Syrenka Ariel” – 5 i 6 kwietnia. Pierwszy dzień przewiduje przedpołudniową prezentację skierowaną do szkół, natomiast drugiego dnia odbędzie się seans wieczorny dla wszystkich chętnych.

Najbardziej wyczekiwane wydarzenie – Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego – zaplanowane zostały na dni od 18 do 21 kwietnia. Jak podkreśla dyrektor Pańtak, będzie to już ich 37. edycja, a uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z różnymi technikami tanecznymi. Swoją wiedzą podzielą się zarówno pedagodzy z KTT jak i zaproszeni specjaliści.

Wieczorne wydarzenia to prawdziwe muzyczno-taneczne show dla wszystkich miłośników tańca. 18 kwietnia odbędzie się Wieczór Hiszpański Taniec i Muzyka z udziałem tancerek Małgorzaty Matuszewskiej oraz Anny Mendak, które będą wspomagane przez zespół muzyczny na żywo. Natomiast 19 kwietnia zaprezentowany zostanie spektakl „Faust-Haust” – choreograficzna wizja „Fausta”, mówiący o meandrach ludzkiej duszy.

Wielka nowość festiwalu to występ Anity Lipnickiej, której w utworach ze swojej płyty „Śnienie” będą towarzyszyć artyści KTT. Koncert ten odbędzie się 21 kwietnia.

26 kwietnia to dzień premier. Widzowie zobaczą odnowiony spektakl „Zobacz jazz”, a później najnowsza propozycja – „The Black Wedding” („Czarny ślub”) w choreografii południowoafrykańskiego choreografa, Hope Maimane.

Festiwal zakończy się 29 kwietnia Galą z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, podczas której odczytane zostanie orędzie napisane na to święto.