Zapowiadane zmiany w finansowaniu sportu w Kielcach przez Kandydata na prezydenta, Kamila Suchańskiego

Kamil Suchański, aspirujący do stanowiska prezydenta Kielc, wraz z kandydatami swojego komitetu wyborczego do Rady Miasta Kielce, zapowiedział plany na przyszłość lokalnego sportu. Chce wprowadzić nowe sposoby finansowania zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich klubów sportowych. Suchański zadeklarował chęć inwestycji w rozwój sportu kieleckiego i wsparcie dla młodych talentów sportowych.

Według Suchańskiego, sport to jeden z elementów, które czynią Kielce wyjątkowymi na mapie Polski. Wymienił kilka kieleckich klubów, takich jak Korona czy Industria, które są dumą miasta i jednocześnie podkreślił znaczenie takich dyscyplin jak bilard, sztuki walki, lekkoatletyka oraz koszykówka. Jednak zdaniem kandydata na prezydenta Kielc, miasto ma duży niezrealizowany potencjał sportowy, który warto wykorzystać.

Kamila Drezno, kandydatka z numerem 7 na liście Suchańskiego w okręgu numer 3, zapowiedziała wprowadzenie jasnych i uczciwych zasad dotacji dla klubów sportowych. Według jej planu, określony procent budżetu miasta miałby być każdego roku przeznaczany na działania związane ze wspieraniem zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego sportu, a także sportu akademickiego.

Podczas konferencji, kandydaci komitetu Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc podkreślali wielokrotnie znaczenie klubów Korona Kielce i Industria dla miasta. Kamil Kamiński, lider w okręgu numer 5, zaakcentował, że jako właściciel klubów sportowych, miasto powinno aktywnie szukać sponsorów i wspierać je. Te same działania powinny objąć wszystkie kluby sportowe w Kielcach.

Jacek Kiełb z Komitetu Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc w okręgu numer 2 zapowiedział intensyfikację angażowania profesjonalnych klubów sportowych w promocję zdrowego stylu życia i kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Również wspomniał o planach rozwijania rywalizacji międzyszkolnej w różnych dyscyplinach sportu o Puchar Prezydenta Kielc.

Dariusz Kisiel, drugi na liście kandydatów Suchańskiego w okręgu numer 3, poruszył temat sportu amatorskiego oraz ruchu w szkołach. Podkreślił, że planuje pozyskiwać fundusze europejskie i rządowe na rozbudowę infrastruktury sportowej. W szczególności chce skupić się na renowacji obiektów wykorzystywanych przez kluby osiedlowe i w sporcie amatorskim oraz na budowie brakujących hal sportowych przy szkołach.

Na koniec konferencji Kamil Suchański podkreślił, że kluby sportowe są integralną częścią miejskiego ekosystemu, podobnie jak instytucje kultury, takie jak Kieleckie Centrum Kultury czy Dom Środowisk Twórczych. Stwierdził, że zapewnienie stabilnego finansowania klubom sportowym z budżetu miasta byłoby korzystniejsze niż doraźne „dodawanie” pieniędzy w atmosferze politycznych sporów. Takie działanie mogłoby przyciągnąć dodatkowych sponsorów do klubów sportowych.