Modernizacja dawnej placówki więziennej na teatr przy ulicy Zamkowej w Kielcach rywalizuje w 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI

Była siedziba więzieniowa znajdująca się przy ulicy Zamkowej w Kielcach zostaje przekształcona, aby spełniać potrzeby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego. Projekt ten zakwalifikował się do pierwszego etapu 28. edycji prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu o nazwie Modernizacja Roku & Budowa XXI, który ma miejsce w latach 2023/24. Społeczeństwo może oddać swój głos na ten obiekt jako jeden z najbardziej intrygujących, a głosowanie potrwa do 9 maja.

Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego jest organizatorem tego niecodziennego wydarzenia. Poprzez konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” przedsiębiorstwo ma za zadanie ukierunkować nowe trendy w dziedzinie budownictwa, promując najwybitniejsze projekty modernizacyjne i budowlane. Do głównych celów organizatorów należy wyłonienie takich projektów budowlanych, które zakończyły się do I kwartału 2024 r., a które charakteryzują się wyjątkowymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi oraz estetycznymi. Co więcej, plebiscyt docenia wysiłki inwestorów, wykonawców i projektantów na rzecz konkretnego projektu, traktując go jako wspólne osiągnięcie wszystkich trzech stron.

Konkurs ma na celu promowanie funkcjonalności modernizowanych i przebudowywanych budynków, jak również nowoczesności technologii i rozwiązań projektowych. Zauważa się tu również stosowanie nowoczesnych technik, efektywnych i bezpiecznych urządzeń, wysoką jakość wykonania prac budowlanych i konserwatorskich. Dodatkowo podkreślana jest troska o efekty ekologiczne oraz zachowanie architektury i ochrony dziedzictwa kulturowego w przypadku obiektów zabytkowych.

Możliwość głosowania na najbardziej intrygujące obiekty będzie dostępna do 9 maja tego roku.