Planowane masowe szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenie całego województwa świętokrzyskiego

Zgodnie z zapowiedziami, w końcu kwietnia br. odbędzie się akcja masowego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenach całego województwa świętokrzyskiego. Na ten cel zostanie wykorzystana liczba przekraczająca 330 tysięcy dawek szczepionki, które zostaną rozrzucone przy użyciu samolotów. Celem akcji jest zabezpieczenie zdrowia ludzi oraz zwierząt domowych poprzez immunizację dzikich populacji lisów i innych drapieżników, takich jak jenoty, które potrafią przenosić wirus.

Podczas tej szczególnej operacji, która ma trwać od 22 do 27 kwietnia, specjalne pakiety ze szczepionką zostaną rozmieszczone z powietrza oraz ręcznie na wybrane obszary zamieszkiwane przez lisy. Jak informuje Jaromir Kobos, starszy inspektor weterynaryjny ds. zdrowia zwierząt w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Kielcach, tereny poddane zaszczepieniu obejmują pola, lasy i łąki, pomijając miejsca takie jak drogi czy zbiorniki wodne.

Kobos podkreśla, że każda dawka szczepionki jest zamknięta w charakterystycznym stożkowym lub kwadratowym opakowaniu o barwie brązowo-zielonej, które pełni rolę przynęty. Zapach towarzyszący pakietowi ma za zadanie przyciągnąć lisy. Istotne jest, aby ludzie unikali kontaktu ze szczepionką – pozostawiają one na niej zapach ludzki, który może odstraszać dzikie zwierzęta. Kontakt z lekiem może również mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Podczas trwania akcji szczepienia, a także przez dwa tygodnie po jej zakończeniu, zalecane jest, aby zwierzęta domowe były trzymane na smyczy lub nie były wypuszczane na zewnątrz. Wszystko po to, aby zabezpieczyć proces immunizacji dzikich zwierząt. Szacuje się, że na terenach województwa świętokrzyskiego żyje obecnie między 7 a 7,5 tysiąca lisów.